Bosana ze Tří veteránů: 30 mrtvých příbuzných! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 22. června 2024

Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka

Bosana ze Tří veteránů: 30 mrtvých příbuzných!

Vida se dnes věnuje průvodcovství, vypráví turistům i o své rodině s židovskými předky.
Vida se dnes věnuje průvodcovství, vypráví turistům i o své rodině s židovskými předky. (Foto Aha! – Pavel Machan, ilustrační foto, ara)

Dělá průvodkyni na místech, kde jí zemřela většina rodiny! Princezna Bosana ze Tří veteránů Vida Neuwirthová (52) dlouho netušila, že její nejbližší zahynuli v koncentračním táboře kvůli židovskému původu. Dozvěděla se to až v pubertě od svého otce, který jako jediný přežil...

 „Věděla jsem, že táta má na ruce vytetované číslo. Když jsem se ho ptala, co to je, stačilo mi, že říkal, že to je číslo do nebe nebo telefonní číslo,“ vzpomíná herečka, která se dnes živí jako průvodkyně po Terezíně a Osvětimi.

„Když mi bylo kolem čtrnácti, táta rozhodl, že už jsme s bratrem oba dost staří, takže by nám o minulosti mohl říct víc,“ svěřila deníku Aha! Vida s tím, že její tatínek jako jediný z více než 30 členů rodiny přežil pět koncentračních táborů. Na vlastní kůži zažil Terezín, Osvětim, Osvětim-Birkenau, Buchenwald a Flossenbürg. Bylo mu pouhých 21 let, když ho transportovali. Ven se dostal až po třech letech.

„Táta po válce vážil 39 kg, a ještě měl tuberkulózu v noze. Doktor Mengele mu na ní dělal nějaký pokus,“ prozradila Neuwirthová. Tatínkovi prý trochu pomáhalo, že o tom pak mohl mluvit. V rodině se tak stal velkým hrdinou, a pro své děti dokonce napsal paměti.

I když po návratu z koncentračních táborů nebyl otec Neuwirthové v pořádku, dožil se vysokého věku. „Táta zemřel v 82 letech. Někteří vězni z táborů žijí dlouho, asi jsou prostě připraveni na horší časy. Je to pro ně ještě takový dárek,“ míní nezapomenutelná princezna Bosana.

Přestože Vida není nábožensky založená a židovské tradice striktně nedodržuje, návrat ke kořenům u ní nastal. Dnes kromě svého dětského divadla Feigele na židovské obci provází turisty po Praze. Ač po tom nikdy netoužila, vozí je i do Terezína a Osvětimi. „Poprvé mě tam poslali s jedním přeživším, který tenkrát prováděl taky a řekl mi, že je prostě nutné, aby se o tom lidé něco dozvěděli, aby se to už víckrát nestalo,“ vysvětlila, proč začala s průvodcovstvím po místech, která jí připomínají rodinnou tragédii.Autor:  Mirka Dvořáková

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.