Češka, která obelstila Mengeleho: Jak zachránila dceru před sadistickým lékařem? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 7. září 2024

Svátek slaví Regína, zítra Mariana

Češka, která obelstila Mengeleho: Jak zachránila dceru před sadistickým lékařem?

Mengele nesměl zjistit, že Anka byla těhotná. Její dítě by nejspíš utýral k smrti.
Mengele nesměl zjistit, že Anka byla těhotná. Její dítě by nejspíš utýral k smrti.  (Foto Profimedia.cz, ara)

Češka, Slovenka a Polka dokázaly obelstít samotného »Anděla smrti« Josefa Mengeleho (†67). Po příjezdu do Osvětimi mu tváří v tvář zamlčely svá těhotenství a posléze přežily transporty do dalších táborů. Jejich dětem, které žijí dodnes, pomohli na svět esesáci.

Češka Anka Nathanová (†96), Slovenka Priska Lowenbeinová (†90) a Polka Ráchel Friedmanová (†84) o sobě nevěděly, přesto prožily stejně neuvěřitelné příběhy. Podle výpovědí jejich dětí teď Angličanka Wendy Holen (54) napsala knihu Born Survivors (Zrozeni pro přežití).

Vážila jen 32 kg
Po příjezdu do Osvětimi v říjnu 1944 stanuly všechny tři ženy tváří v tvář Mengelemu, který určoval, kdo půjde do plynu a kdo se udře k smrti. „Jste těhotná?“ ptal se každé z nich. Ač byly ve druhém až třetím měsíci, shodně zalhaly, že nikoliv. To zachránilo život jim i jejich dětem. Netušily, že Mengele by miminka nejspíš použil ke svým zrůdným experimentům. „Maminka tehdy vážila 32 kilo a to, že byla těhotná, na ní ani nebylo poznat,“ vzpomíná Hana, dcera Prisky, původem učitelky. Fakt, že byly vyhublé na kost, paradoxně pomohl i Ance a Ráchel – i ony měly jen náznak těhotenských bříšek.


Nemohla kojit
Na začátku roku 1945, kdy už se k Osvětimi blížila Rudá armáda, deportovali do tábora ve Freibergu stovky žen. Mezi nimi i tři nastávající maminky. V lágru na východě Německa porodila první Priska. Psal se 12. duben 1945 a Hanu pomohli přivést na svět dozorci! Bylo jim totiž jasné, že válka se chýlí ke konci, a začali se k vězňům chovat lidsky ve víře, že jim to po kolapsu nacistického režimu pomůže. „Nevážila jsem ani kilo a půl, byla jsem tak slabá, že jsem nemohla brečet. Maminka neměla mléko, takže mě nezvládla kojit. Spoluvězni se vzdali svého jídla, aby mě mohla krmit, a někteří i oblečení, aby mě měla do čeho zabalit,“ popisuje Hana.

Porod v dobytčáku
Pouhé dva dny poté přišel další transport. Priska, Anka i Ráchel měly štěstí, že to nebyl pochod smrti – z Freibergu do Mauthausenu jely vlakem v nechvalně známých »dobytčácích«. A právě ve vagonu, na podlaze plné výkalů a vklíněná mezi mrtvá těla, porodila 19. dubna Ráchel. „Nebylo čím přeříznout pupeční šňůru, tak jeden obměkčený esesák půjčil mamince svůj rezavý nůž,“ popisuje její syn Mark. „Také jí poradil, aby po příjezdu do tábora řekla, že jsem se narodil 20. dubna, tedy na vůdcovy narozeniny. Prý by to mohlo pomoci.“

Šok u brány Mauthausenu
Transport dorazil do cíle 29. dubna, den před sebevraždou Adolfa Hitlera (†56). „Vypadala jsem jako živoucí mrtvola. Ale jakmile se otevřely dveře vagonu a já uviděla nápis Mauthausen, bylo to jako rána elektrickým proudem. Věděla jsem, že je to likvidační tábor. V tu chvíli na mě přišly stahy a bolesti,“ vyprávěla Anka Nathanová své dceři Evě, kterou porodila ještě tentýž den. A jako zázrakem měla trochu mléka a děťátko tak mohla kojit. V té době panoval v táboře chaos, dozorci hromadně utíkali a vězně nechali jejich osudu. 5. května dorazili do Mauthausenu američtí vojáci. Našli stovky krutě podvyživených vězňů. Mezi nimi i tři ženy, které obelstily »Anděla smrti«, a jejich děti, které žijí dodnes...

PRVNÍ SETKÁNÍ AŽ PO 60 LETECH
Eva, Mark a Hana (všichni 70) se poprvé setkali až před pěti lety při výročí osvobození Mauthausenu. Od té doby jsou v kontaktu a mluví o sobě jako o »duševních sourozencích«. Hana po Pražském jaru 1968 emigrovala z Bratislavy do Izraele, nyní žije v Kalifornii, kde se provdala a jmenuje se Hana Berger Moran. Mark Olsky utekl s mámou do USA, nyní žije ve Wisconsinu. Eva se provdala ve Walesu, dnes bydlí v anglickém Cambridge pod jménem Eva Clarke.


JAK DOPADLY?
Slovenka Priska Lowenbeinová (†90)
Po válce se na pět let vrátila domů do Bratislavy, kde až do důchodu učila cizí jazyky. V Osvětimi přišla o manžela Tibora a znovu už se nikdy nevdala. Zemřela v roce 2006.

Polka Ráchel Friedmanová (†84)
V červnu 1945 se vydala do rodné vísky, kde však nebyla vítána. Znovu se vdala (i jí v koncentráku zabili chotě) a se synem Markem emigrovala do Západního Berlína, odkud se přesunuli přes Izrael do Tennessee. Zemřela v Nashvillu v roce 2003.

Češka Anka Nathanová (†96)
Před válkou studentka práv žila po návratu z Mauthausenu v Praze. Ani jí se z Osvětimi nevrátil muž, a tak si v roce 1948 vzala Čecha Karla Bergmana. Usadili se ve Walesu, kde Anka zemřela v roce 2013. Byla jedinou »Mengeleho matkou«, která se dožila setkání Evy, Marka a Hany. Priska, Ráchel ani Anka už nikdy neměly další děti.

ZRŮDA UNIKLA SPRAVEDLNOSTI
Josef Mengele patřil k největším nacistickým zrůdám. V Osvětimi osobně poslal přes 400 tisíc lidí do plynu a prováděl tu sadistické experimenty – zejména na dvojčatech, která se mimo jiné pokoušel spojit tak, že jim sešil tepny dohromady. Nořil lidi do kotlů s vařící vodou, aby viděl, jakou teplotu vydrží lidské tělo, novorozeňata mučil hlady, aby zjistil, jak dlouho vydrží bez jídla... Přesto unikl spravedlnosti. Po válce utekl z Německa a žil v Brazílii. Tam se v roce 1979 utopil při plavání, později byl identifikován na základě DNA.



Přečtěte si
anezat
1. 5. 2015 • 13:44

Velmi krásný dojemný článek. Děkuji.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.