Ušetřete při vaření: Bramborový guláš | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. května 2025

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Ušetřete při vaření: Bramborový guláš

Bramborový guláš
Bramborový guláš (Profimedia.cz)

Začínáme si utahovat opasky, už si nemůžeme nacpat bříško, aniž bychom nemysleli na to, kolik necháme v obchodě peněz. Jídelníček nám totiž poslední dobou sestavuje povětšinou ministr Kalousek. Příjmy se tenčí, ale hlad je pořád stejný a my bychom se tak chtěli nadlábnout jako dřív.

Našli jsme pro vás speciální kuchařku z dob, kdy bylo ještě hůř a lidé vařit museli, Protektorátní brožurka »Vaříme z přídělu!« nás dnes dokáže rozesmát, možná až k pláči. Ale každopádně je inspirující, lze se z ní v mnohém poučit.

Chcete vařit levně a přitom zajímavě? Zkuste právě kuchařku z roku 1942, kdy se žilo na příděl a kuchařky se mohly pyšnit tou nejlepší fantazií a uměním improvizace.

Vařit se dá ze všeho a není to vůbec špatné. Schválně, zkuste to…

Bramborový guláš

Velikou cibuli nechte zpěniti, přidejte sladkou papriku, zalijte vodou, přidejte rozkrájené syrové brambory a nechte dusiti. Když jsou brambory již skoro měkké, přidejte rozkrájené párky, vuřty nebo salám a nechte dodělati. Velmi se zlepší přidáním trošky kyselého mléka.

Praktické rady vyňaty z knihy…

1. Nikdy nesmíme mysliti pouze na nejbližší oběd nebo večeři. Vždy přemýšlíme, je-li možno ušetřiti materiálu, práce a paliva tím, že uvaříme zároveň něco na druhý den.

2. Tím nemíníme, že bychom chtěli podávat 2 dny za sebou týž oběd – s tím by rodina jistě nesouhlasila – ale je dobře napéci buchet nebo vdolků na dva dny. Nebo počítati se zbytkem na večeři příštího dne.

3. Nemáme-li ledničky nebo chladného sklepa, uchováme maso nebo polévku nejlépe tím, že hrnec nebo kastrol obalíme mokrým hadrem a postavíme do průvanu. Vlhký náčinek denně několikrát vyměňujeme.

4. Syrové maso se dobře uchová do druhého dne zabalené v utěrce, namočené do octa.

5. Sýr balíme do hadříku navlhčeného slanou vodou.

6. Brambory vaříme v malém množství vody, jíž nevyléváme, nýbrž použijeme jí na polévku, která tím velmi získá na chuti. Např. úkrop je mnohem lepší, zalijeme-li jej vodou z brambor, která kromě toho obsahuje také výživné součásti a vitamíny.

7. Zeleninu z polévky necháme buď drobně nakrájenou v polévce, nebo ji semeleme do karbanátků, jejichž chuť se tak znamenitě zlepší.

8. Sražené nebo nakyslé mléko se dobře hodí k zadělávání těsta. Zvláště knedlíky jsou ještě kypřejší, zadělají-li se kyselým mlékem. Jenom k rozdělání droždí na kvásek se kyselé mléko nehodí.

9. V předpisech této knížky je udán vždy nejmenší možný počet vajec. Vaříme-li podle svých starých receptů, musíme je upraviti. Nejméně polovinu vajec lze vždy nahradit strouhaným bramborem nebo lžičkou sojové mouky.

10. Do těsta dáváme pouze žloutky; bílky si schováme do karbanátků.

Autor:  mich,ane

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry