Ráj zvaný socialismus: Bezpráví se ukazovat nesmělo!

»U soustruhu«, »Soudruh Rajtora vypráví o své cestě po SSSR«, »Mládí do SNB« – to jsou jen některé názvy obrazů na výstavě Zatracovaná i velebená Alena Čermáková.
Pohled na idylický reálný socialismus 50. let v jeho nejsyrovější podobě je do 30. listopadu k vidění v obrazárně špejcharu v Želči na Táborsku. „Padesátá léta byla plná bezpráví, vykonstruovaných procesů, vyvlastňování majetků a zničených životů.
Propaganda masírovala davy snem o komunismu. Je to varování, jak lehce se dají ideály zneužít. Alena Čermáková je toho příkladem,“ řekl majitel špejcharu Martin Novák s tím, že jde o připomínku dědictví národa, na které nejsme pyšní.
„Slyšel jsem o tom a chtěl to vidět. Ty obrazy mi přijdou spíš legrační. Vůbec si takový život nedovedu představit,“ řekl student Petr Kovář.
Socialistický realismus
Umělecký směr schválený Ústředním výborem Komunistické strany SSSR. Byl závazný i pro ostatní komunistické země. Měl oslavovat socialistické zřízení a ve výtvarném umění, literatuře i hudbě slavnostně poukazovat na úspěchy v reálném životě.
Alena Čermáková (1926 – 2009)
Nadaná malířka přišla o otce, který byl nacisty v Terezíně umučen. Žila v opojení víry, že nový společenský řád zaručí lidem svět bez válek, vykořisťování a nuzoty. V dílech oslavovala práci, věnovala se i vojenské či válečné tematice, známá jsou její květinová zátiší.
Kde, dokdy a za kolik...
Obrazárna Špejchar, Želeč u Tábora
Výstava trvá do 30. listopadu
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
Vstupné je 30 Kč