Jak se poprat s povodní: Zabraňte »povodňovým nemocem«!

V době záplav, kdy je všude špína a bahno, je daleko těžší udržovat základní hygienická pravidla. Ale každý by měl mít na paměti, že jen tak se dá předcházet nejrůznějším infekčním onemocněním.
„Jde o infekce přenášené kontaminovanou vodou,“ vysvětluje hlavní hygienik Vladimír Valenta a dodává, že ta může vniknout do lidského organismu malými oděrkami a záděrami, o kterých člověk ani neví. „Proto je důležité používat holínky, rukavice a hlavně si mýt často ruce,“ radí Valenta s tím, že po skončení práce je potřeba použitý oděv vyprat vyvářkou, případně dezinfikovat.
Žloutenka typu A
Onemocnění se šíří v době záplav prostřednictvím kontaminované vody a potravin. Projevuje se teplotou, nevolností, bolestí hlavy a břicha, celkovou slabostí. Nemocný má žlutě zbarvenou kůži a oční bělmo.
Leptospiróza
Je onemocnění přenosné ze zvířat. Infekce vnikne do lidského organismu oděrkami, okem a pusou. Projevuje se horečkou, zimnicí a bolestí svalů. Onemocnění může být provázeno i žloutenkou, vyrážkou a zvracením.
Tularémie
Infekce je přenášena vodou, které je znečištěná výkaly zvířat. Způsobuje horečky a únavu organismu. Nemocného bolí břicho a má průjmy.
Bacilární dysenterie
Přenáší se vodou kontaminovanou lidskými výkaly pocházejícími z žump a čističek odpadních vod. Projevuje se úpornými průjmy.
Salmonelóza
Nemocný trpí průjmy a během několika hodin se může nakazit velký počet lidí.