Ježíšek proti zbytku světa: Zničí ho časem Santa Claus a podobní vánoční mužíci? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. června 2022

Svátek slaví Šárka, zítra Jaroslava

Ježíšek proti zbytku světa: Zničí ho časem Santa Claus a podobní vánoční mužíci?

Santa Claus dostal svoji image od pivovaru... A dárky roznáší i ve Hvězdných válkách...
Santa Claus dostal svoji image od pivovaru... A dárky roznáší i ve Hvězdných válkách... (Foto ara)

Hurá, Vánoce, někdo se na ně těší a někdo je ovšem ze srdce nesnáší. Jak je slaví jinde ve světě? Copak se podává třeba v Maďarsku k večeři? Kdo nosí dárky? Ano, většinou Santa Claus, v poslední době komerčně zprofanovaný symbol. My naštěstí máme svého Ježíška. Ale víte co, pojďte na malou exkurzi...

Německo

Kdo nosí dárky: »Christkind« něco jako náš Ježíšek, ale také »Weihnachtsmann« neboli Vánoční muž.

Jak vypadá: Zrzavé vousy a vlasy, šedý kabát s kapucí. Cestuje na divokém větru.

Štědrovečerní večeře: Podává se párek s bramborovým salátem, husa či zvěřina.

Zajímavost: Místo betlémů se v Německu staví vánoční pyramidy, tzv. krušnohorské. Dřevěné, s postavičkami jako v českém betlémě.


Finsko

Kdo nosí dárky: »Joulupukki« neboli Veliký Ukko , což je stejně ekvivalent Santa Clause.

Jak vypadá: Klasika. Teplé červené oblečení, s bílou kožešinou, v ruce obvykle drží vycházkovou hůl a cestuje v saních tažených několika soby.

Štědrovečerní večeře: Ryba lipeäkala, kterou většina Finů nesnáší, k tomu rýžová kaše a pije se švestkový džus. Dezert – perníková chaloupka upečená dětmi a švestkový puding s kávou.

Zajímavost: Součástí večera je vánoční saunování.

Francie

Kdo nosí dárky: »Papa Noël« neboli Taťka Vánoc. Nosí je komínem a dává je do bot, které děti pověsily na krb.

Jak vypadá: Starý hojně vousatý strejda se spoustou dárků pro děti.

Štědrovečerní večeře: Vánoční krůta a vánoční poleno, což je dezert polévaný čokoládou ve tvaru polínka (může jít i o zmrzlinu).

Zajímavost: Francouzi si potrpí na bohatou výzdobu, jak interiérů, tak exteriérů, domy bývají osvětlené, aby vynikaly i během noci.


Portugalsko

Kdo nosí dárky: »Pai Natal«, také Tatík Vánoc.

Jak vypadá: Jako Santa Claus. Cožpak nemají nikde originálního Ježíška?

Štědrovečerní večeře: Treska, která je zároveň i portugalským národním jídlem. Typickým vánočním koláčem je »Bolo do Rei« - králův koláč. Je to něco jako náš mazanec s cukrovou polevou a s kusy kandovaného ovoce.

Zajímavost: Děti hledají dárečky za komínem nebo u krbu. Je to výhoda, moc se jich tam nevejde a rodiče vcelku ušetří.

Španělsko

Kdo nosí dárky: »Papá Noel«, ale jen drobnosti. Velké dárky nosí Tři králové, takže si děti musí počkat do ledna.

Jak vypadají: Tři chlápci Kašpar, Melichar a Baltazar. Klenotník, král světla a pán lesku. Mají na sobě dlouhé pláště a turbany.

Štědrovečerní večeře: Bohatá především na ovčí a kozí maso. Mezi typické cukrovinky patří cukroví z nugátu a různé druhy máslových sušenek. Vše potom zapíjí nápojem zvaný »Cava«, což je druh španělského šampaňského.

Zajímavost: Jídlo začíná kolem desáté hodiny večerní a pokračuje dlouho do noci. Je prokládáno zpěvem kolem vystavěného betléma s jesličkami, které jsou ale až do půlnoci prázdné.

Anglie

Kdo nosí dárky: »Father Christmas« neboli Otec Vánoc.

Jak vypadá: Nosí dlouhý oblek červené nebo zelené barvy.

Štědrovečerní večeře: Hostina bývá až 25. prosince, je to ale oběd. Začíná přípitkem a poté symbolickým rozlomením tzv. »Christmas crackers« , papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek. Oběd se skládá z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Nabídka dezertů je mnohem pestřejší: švestkový puding polévaný brandy, sladké koláče nadívané kandovaným ovocem.

Zajímavost: Děti věší punčochy na krb, anebo prázdné povlaky od polštářů na rohy postelí, a píší Otci Vánoc dopisy, které vhodí do krbu.

Itálie

Kdo nosí dárky: »Babbo Natale«.

Jak vypadá: Podobá se našemu Mikuláši a jezdí na saních se soby.

Štědrovečerní večeře: Několik chodů, jako obvykle. Jedná se především o těstoviny a o různé druhy masa, a hodují dlouho do noci. Typický je také turecký med a ústřice.

Zajímavost: Když se ale v Itálii zeptáte, kdo nosí dětem dárky, můžete dostat i odpověď, že hodná čarodějnice Befana. Kolem Tří králů totiž dárečky rozdává právě ona.


Maďarsko

Kdo nosí dárky: »Jézuska« neboli Ježíšek.


Jak vypadá: To nikdo neví. Víte snad, jak vypadá náš Ježíšek?

Štědrovečerní večeře: Bývá bohatá a jsou podávány ryby. Hostina se zahajuje oplatke s medem a česnekem, aby si v příštím roce každý zachoval zdraví. Následuje tradiční a neodmyslitelné »halászlé«, což je vynikající rybí polévka, která musí být patřičně pikantní. Potom přichází na řadu smažená ryba s bramborovým salátem. Večeři bývá zvykem zapít dobrým vínem, nejlépe z vlastní úrody.

Zajímavost: Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří a po ní se drží tradiční hodinka klidu a rodinné pohody.

Ukrajina

Kdo nosí dárky: Děda Mráz.

Jak vypadá: Starý pán v bílé beranici a bílém kožichu s vousy. Bílá varianta Santa Clause.

Štědrovečerní večeře: Svatá Večeře by měla obsahovat nejméně dvanáct pokrmů. Na stole by neměla chybět »Kutia«, chutný dezert připravovaný z máku, pšenice, kandovaného ovoce, medu a ořechů.

Zajímavost: Na západní Ukrajině je jeden ze symbolů Vánoc »Didukh«. Jedná se o svazek pšenice, či žita zformovaného do zvláštního tvaru, se čtyřma nohama a s mnoha dalšími malými svazky. Symbolizuje prosperitu do nového roku.

USA

Kdo nosí dárky: Santa Claus.

Jak vypadá: Má typický červený obleček, bílé vousy, soby a saně. Každý přece ví, jak vypadá »Santa«.

Štědrovečerní večeře: Američané si dopřávají pečeného krocana, husy, kachny nebo šunky polité brusinkovou omáčkou. Výběr dezertů je ještě bohatší. Podává se biskupský chlebíček, dýňový koláč, ovocný pudink polévaný brandy, koláčky nadívané kandovaným ovocem a jiné sladkosti.

Zajímavost: Vánoční výzdoba je velice bohatá, stromečky zdobí drobnými světly a ozdobami a řetězy z popcornu.

Austrálie a Nový Zéland

Kdo nosí dárky: »Father Christmas« neboli Otec Vánoc, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký parťák »Santa Claus«.

Štědrovečerní večeře: Vánoční menu obsahuje mořské plody, krocana, kachnu, kuře, těstoviny, druhově velice pestré saláty, zmrzlinu, švestkový pudink a koláče.

Zajímavost: Austrálie a Nový Zéland jsou první státy, které časově oslavují Štědrý den, Češi si na něj musejí počkat o jedenáct hodin déle.Autor:  ane

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.