Oldřich (70) chtěl levně telefonovat, ale přišel o úspory!

Pan Oldřich Maniš (70) ze Zlína absolvoval těžkou operaci srdce. Aby si mohl případně z chaty pár kilometrů za Zlínem kdykoliv zavolat o pomoc, sháněl nový mobilní telefon a využil nabídky dealera. V restauraci blízko bydliště podepsal se zástupcem mobilního operátora smlouvu a pořídil si podle nabídky »výhodně« hned dva telefony. A pak začaly problémy…
Kdykoliv se na svoji chatu vydal, byl signál fuč. Rozhodl se proto z dohody vycouvat. „Podepsal jsem smlouvu o užívání, a to jsem neměl dělat. Za porušení smlouvy mi napařili pokutu 7 374 koruny, třebaže jsem původně normálně platil faktury, pak mi ještě přišlo vyrozumění o jakési rychlé exekuci. Další tři tisíce,“ řekl Aha! s tím, že mu odborník poradil náklady za exekuci neplatit.
Pak uvažoval, jak situaci řešit, a šel s tím až do nejvyšších pater státní správy. „Vyhledal jsem pomoc známých, poradili mi, abych se obrátil i na ombudsmana, to jsem udělal, ale došlo mi vyrozumění, abych se o částku soudil. Jenže do toho nejdu, netuším, kolik by stál soud a kolik bych ještě zaplatil,“ zoufá si pan Oldřich. Přitom i ombudsman údajně potvrdil, že smluvní pokuta nebyla součástí smlouvy o koupi a užívání telefonů…
Když se to stane vám
- Vyhněte se dealerům. Nic nepodepisujte na ulici, v restauraci apod. Vždy si zajděte do prodejny či využijte bezplatných linek. Nechte si vše vysvětlit.
- Pokud považujete rozhodnutí o pokutě za nedodržení smlouvy za protiprávní, pokutu neplaťte. Ve svojí reklamaci napište, že k pokutě není právní důvod.
- Nevyjde-li to, zkontaktujte Český telekomunikační úřad, který o případu rozhodne.
- Jestli jste už pokutu zaplatili, tak se musíte na soud obrátit »sami«, respektive za asistence schopného a tím pádem drahého právníka. V takovém případě je nutno zvážit, zda se vám to vůbec finančně vyplatí. Občanskoprávní spory jsou pro podvedené riskantní. „Právní norma umožňuje požadovat náklady tabulkově, což může znamenat, že najme-li si žalovatel trochu dražšího právníka, nebude to stačit. Pokud se tedy nesoudí o nějakou horentní částku, hrozí, že prodělá,“ varuje renomovaný pražský advokát Jan Černý.
- Proto: neustupujte a braňte se rovnou! A nikdy nepodepisujte nic předtím, než si pořádně přečtete smlouvu.