Důchodkyně Zdena Fialová (68): Vyděračské metody v domově s pečovatelskou službou!

Když Zdena Fialová (68) před čtrnácti lety po rozvodu hledala nový domov, brala v úvahu, že má astma a pobírá invalidní důchod. Proto si sehnala byt v domově s pečovatelskou službou. Nečekala ale, že na ni budou používány doslova vyděračské metody.
Kromě nájmu musela povinně platit za »služby« ve výši minimálně 740 Kč měsíčně – nezanedbatelná částka vzhledem k důchodu 7600 Kč a nájmu 3500 Kč měsíčně. Do nich patřily věci jako úklid, nákup, či dokonce pedikúra. „Nikdo není tak bohatý, aby platil za něco, co nepotřebuje. Abych služby načerpala a neporušila smlouvu, nechávala jsem si zbytečně uklízet či dokonce mýt hlavu, tedy dělat věci, na něž stačím sama. Na nákup navíc chodím ráda sama, protože přijdu do styku s lidmi,“ vysvětlila paní Fialová Aha!.
Nebyla sama, kdo s neuvěřitelným přístupem vedení domu měl problém. „Jedna stařenka umřela s lednicí plnou prošlých potravin. Nechala si je přinést, aby měla dost utraceno na službách,“ vypráví.
Lékař viděl, jak paní Fialové stres a strach o finance ovlivňují zdravotní stav. Seniorka tak dostala výjimku, podle níž služby čerpat nemusela. Jenže další žádosti už vyhovělo nebylo. Nakonec vzala nohy na ramena a bratr jí zařídil skromný byteček. Proč musí senioři kupovat, co nechtějí, jsme se nedozvěděli - pracovníci pečovatelského domu nebrali telefon.
Jak problém řešit?
Jste v podobné situaci jako Zdena Fialová?
1. Důkladně zvažte, jak moc péči potřebujete. Nemusíte bydlet v domově, pečovatelé vás mohou navštěvovat ve vlastním bytě podle potřeby.
2. Braňte se, stmelte se s ostatními obyvateli domova, kteří mají podobný problém, a řešte to přes právníka. Jsou i tací, kteří vás budou zastupovat zadarmo.
3. Nenechte se zmanipulovat. V domově paní Fialové např. lidem vyprávěli, že za služby musí platit, aby pečovatelé nepřišli o práci.
4. Dojde-li na nejhorší, spolkněte hrdost a zavolejte rodině. Ta vám může z problému a nevyhovujícího prostředí pomoci.