Adam (47) naletěl »makléřům«: Připravili mě o půl milionu!

Celý život bydlí Adam Arnold (47) po ubytovnách či podnájmech. Před pěti roky si však řekl, že už to takhle dále nejde, že si koupí byt a konečně se usadí. Jenže jak na to, když na kontě má »jen« půl milionu, což na byt v Praze nebo okolí nestačí? Rozhodl se tedy, že co nejdříve peníze, které spořil celý život, zhodnotí. A tady začíná jeho nešťastný příběh…
„Hledal jsem způsob, jak peníze znásobit. A tehdy jsem narazil na společnost, jejíž makléři by za vaše peníze měli vydělávat tak, že nakupují a prodávají akcie,“ vzpomíná. Firmu kontaktoval, ale pak načas od této myšlenky upustil. Po čase se mu ale jeden z jejích makléřů zavolal. „Na schůzce mi bylo představeno jejich obchodování v těch nejsvětlejších barvách. Podlehl jsem. S pocitem důvěry jsem podepsal smlouvu, která samozřejmě počítá i s rizikem ztráty. Je to však v rozporu s tím, co slibují,“ vypráví muž.
Poprvé vydělal 2000 dolarů. Pak už ale přišly jen ztráty, až mu zbylo pouhých 4600 korun! „Odstoupil jsem od smlouvy a začal vše řešit soudně. Myslím si, že když falešně slibují zisky, dopouštějí se podvodu,“ tvrdí.
Na obranu už ale není sám. „Jsem v kontaktu s dalšími podvedenými. Mezi nimi jsou i vysokoškoláci, lidé, kteří přišli o větší sumu než já. Určitě nás je ještě více, pokud jste naletěli, spojte se se mnou prostřednictvím stránek www.anticolosseum.cz,“ dodává.
Na tohle si dejte pozor
- Nenechte se ulovit po telefonu! Vždy pečlivě hledejte firmu s dobrým hodnocením lidí, kteří s ní mají zkušenosti.
- Nenechte se zmanipulovat! Uzavírání smlouvy doprovází také vyplnění tzv. investičního dotazníku. Často vám při něm makléři vnucují, co máte psát. To nepřipusťte. Chtějí se tím krýt před případnými stížnostmi.
- Nenalétněte na makléřovu sebechválu! Často skutečně hodně vydělávají. Ale jen tím, že jim svěříte peníze, z nichž si berou poplatky, i když vy proděláváte.
- Hlídejte obchodování! Budou se vás snažit omráčit tím, kolik obchodů s vašimi penězi rozjeli. To ale ještě nezaručuje zisk. Svůj účet pravidelně kontrolujte.
- Nepráskejte dveřmi! Když už jste ve ztrátě a myslíte, že je to vina firmy, začněte tzv. reklamační řízení. V té chvíli s ní ještě nekončete, připravíte se o přístup k případným důkazům.
Právník Jan Černý radí, kdy může jít o podvod
„Jestliže opravdu ze smlouvy vyplývá, že pánovi slibují zisk v nějaké výši, on na něj má nárok, i kdyby výsledky té společnosti byly v minusu. Pak ať se obrátí na soud, pokud se s nimi nedohodne. Druhá věc, že existují společnosti, které peníze vybírají už s úmyslem »špatně hospodařit«. Předem ví, že mu z těch půl milionu vyplatí jen několik tisíc. I to je trestný čin.“