Chcete si půjčit?: Tohle byste měli vědět!

Kdybych tušil, co mě čeká, nikdy bych si nepůjčil! Tuto větu znají mnozí z nás. Napjaté situaci, kdy nemáte na splátky, či jeden dluh splácíte dalším, se přitom dá předejít. Aha! pro vás připravilo několik důležitých rad jak na to. A také slovníček termínů a informací, které by vás neměly překvapit, až podepíšete smlouvu s poskytovatelem úvěru.
15 000 Kč za 999 Kč
Potřebujete si půjčit na novou pračku, ledničku, opravu auta, rekonstrukci koupelny? A láká vás půjčka 15 000 Kč za 999 Kč měsíčně? Ověřte si, že nejde jen o reklamní trik! Nikdy neporovnávejte v inzerátech uváděné měsíční splátky. Měsíční suma, kterou nakonec vydáte, může řádně narůst. Třeba o 99 Kč za vedení úvěrového účtu a další poplatky.
Jinak můžete podepsat i věci, které se vám líbit nebudou. Jde zejména o sankce - i jedno jediné opomenutí placení se může prodražit. Třeba když přehlédnete, že každá upomínka stojí 150 či dokonce 300 Kč!
Co byste měli vědět
- I ve chvíli, kdy se řídíte úroky, buďte pozorní. Některé nebankovní firmy uvádějí úrok ne roční, ale jen za měsíc, čtvrtletí! Může se stát, že při půjčce 15 000 Kč s úrokem 9,8 % zaplatíte více než při úroku 14 % u jiné banky.
- Před podpisem smlouvy si ji vždy důkladně přečtěte!
- Jde o číslo, které umožňuje lépe porovnat výhodnost nebo nevýhodnost úvěru.
- Udává procentuální podíl z dlužné částky, který musíte zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, vedením úvěrového účtu, pojištěním a dalšími výdaji spojenými s čerpáním půjčky.
Konsolidace úvěrů
- Sjednocení více půjček do jedné, třeba i od více peněžních institucí.
Revolvingový úvěr
- Úvěr s možností dalšího obnovování. Po jeho zaplacení můžete čerpat půjčku nanovo.
Úrok z prodlení
- Sankční platba, kterou musí dlužník zaplatit, pokud řádně a včas neplatí dluh.
Rozhodčí doložka
- Je uvedená ve smlouvě o půjčku a znamená nemožnost případný spor řešit u soudu, ale u nezávislého rozhodce (arbitra). je výhodná pro instituci, která peníze půjčuje, méně pro dlužníka.