Raketou? Nuda! Na Měsíc jedině výtahem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. ledna 2022

Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Raketou? Nuda! Na Měsíc jedině výtahem!

Fotografie
Fotografie (internal)

Zní to až bláznivě, ale je to realita naší technikou ovládané doby. Americká společnost LiftPort Group tvrdí, že je schopna postavit výtahovo-raketový systém, který lidi v pohodě dopraví až na Měsíc!

Základem bude výtah, který vyveze cestující  do výšky dvou kilometrů. Tam si přestoupí do základny a v ní do modulu, který bude vystřelen k Měsíci. Možná to tak nějak plánoval Jules Verne. Modul přejde do přistávací fáze a při kontaktu s povrchem Měsíce se do něho pevně zavrtá. „Bude to historický krok,“ říká Michael Laine, prezident LiftPort Group. 

Jako bývalý zaměstnanec národní vesmírné agentury NASA se účastnil práce na projektu výtahu na Měsíc, který vědci senzačně představili před šesti lety. „To byla vize daleké budoucnosti, my můžeme být na Měsíci daleko dřív,“ vysvětluje Laine výhody soukromého projektu.

A náklady? Pro začátek 60 milionů korun na výzkum. Později miliardy.  Odborníci ale varují, že pokud se výtah porouchá ve výšce 20 kilometrů, těžko se u něj za pár hodin objeví opravář.

Pozor, je tu konkurence

Japonská společnost Obayashi hodlá uvést do provozu v roce 2050 kosmický výtah, který bude přepravovat náklady a cestující na pásu z uhlovodíkového nanopotrubí. Rychlost nového dopravního prostředku má činit 200 km za hodinu, cesta potrvá asi týden. Energii získá ze slunečních panelů.

Myšlenka kosmického výtah vznikla již v roce 1895, kdy ruský vědec Konstantin Ciolkovský zformuloval nápad postavení věže s cílem dosažení geostacionární oběžné dráhy z povrchu Země.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.