Sluníčko rozpálilo Česko! Abyste nebyli… RUDÍ JAKO RAK! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 24. května 2025

Svátek slaví Jana, zítra Viola

Sluníčko rozpálilo Česko! Abyste nebyli… RUDÍ JAKO RAK!

K bazénu vyrazily kamarádky (zleva) Katka Polášková, Katka Kuldová, Diana Rochovanská
K bazénu vyrazily kamarádky (zleva) Katka Polášková, Katka Kuldová, Diana Rochovanská (pro Aha! – Jan Čada)

Jaro? Kdeže… Během týdne se z pomalu přicházejícího jara vyklubalo nefalšované léto! Teplota se včera vyšplhala např. ve Staňkově na Domažlicku na neuvěřitelných 29 °C, a pokořila tak rekord z roku 1993!

Podobně tomu bylo i na jiných místech republiky. A sluníčka si budeme užívat nejen o víkendu, ale i v příštím týdnu. Meteorologové ale varují, že jeho paprsky jsou tak zákeřné, že nás již během několika minut mohou sežehnout do ruda!

„Ozonová vrstva je snížená až o pětinu. V praxi to znamená, že k nám pronikne až o 30 % více UV záření, přesněji jeho typu B, který je pro naši pokožku tak škodlivý. Je tedy nutné použít krémy s vysokým ochranným filtrem!“ varuje meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

Myslet musíme i na kvalitní ochranné sluneční brýle s UV filtrem. „Oči a také rty patří mezi místa, která jsou na sluneční záření nejcitlivější,“ upozorňuje Honsová.

Extrémně citlivá je kůže malého miminka. Proto lékaři varují, že děti do jednoho roku by na přímém slunci neměly být vůbec. A pozor! „Přes lehkou oblačnost UV záření také prochází. U vody, která paprsky odráží a tím je vlastně násobí, není bezpečno ani ve stínu. I na výletě s rodinou do hor musíme pamatovat na to, že ve větších výškách se musíme ochránit svědomitěji než doma na zahrádce,“ dodává meteoroložka.

Pravidla bezpečného opalování

Vyhněte se »grilování« mezi 11. až 15. hodinou. A to, i když není zcela jasno.

Na sluníčku nebuďte bez ochrany déle než 10 minut.

Začněte se sluněním opatrně a pak dobu na sluníčku prodlužujte.

Krémy používejte ze začátku s vysokým faktorem a postupně jej snižujte.

Hurá k bazénům

Zlínské gymnazistky se už nemohly dočkat koupání, a tak okusily i ještě docela chladnou vodu právě napouštěného bazénu. „Máme vodu moc rády, ale ve spojení se sluníčkem je to vůbec to nejlepší, co může být,“ říká Katka Polášková, která se do vody vydala jako úplně první.

Víte, že...

…na slunci se v pokožce vytváří důležitý vitamin D?

…nedostatek slunce vyvolává únavu a stres?

…nadbytek sluníčka – nebezpečného UV záření – ale škodí, pokožka stárne rychleji a hrozí rakovina kůže?

…tento víkend se má pobývat na přímém slunci jen s dostatečnou ochranou v podobě krému s UV filtry a pokrývkou hlavy?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry