Pohřeb zastřeleného Roma: Příbuzná mladíka se zhroutila přímo v kostele! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. června 2024

Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan

Pohřeb zastřeleného Roma: Příbuzná mladíka se zhroutila přímo v kostele!

Pozůstalí z kostela vynášejí příbuznou zastřeleného, která omdlela při bohoslužbě.
Pozůstalí z kostela vynášejí příbuznou zastřeleného, která omdlela při bohoslužbě. (Aha! – Petr Novotný)

Žal, ale i napjatá atmosféra se vznášely nad smutečním pochodem asi 200 lidí, kteří se včera v Tanvaldu loučili se zastřeleným romským mladíkem (†22).

Emoce nezvládla příbuzná zemřelého a přímo během zádušní mše ve zcela zaplněném zdejším kostele se zhroutila. Záchranku pro ni ale pozůstalí odmítli.

Z kostela se pak průvod s rakví vydal k hřbitovu, kde se s mladíkem naposledy rozloučil. Stejně jako při bohoslužbě, i tady zahrála romská kapela. Většina lidí pak vyrazila na místo, kde k incidentu došlo.

„Žádám vládu a prezidenta o spravedlnost. Je mi 50 let a nikdy jsem neviděl, aby tady někdo střílel do dětí,“ hřímal mezi slzami otec zastřeleného Ladislav Tatár, zatímco ostatní zapalovali svíčky.

S akcí počítali i policisté, kteří se obávali příjezdu ultrapravicových extremistů. K tomu nakonec nedošlo, antikonfliktní tým i zásahová jednotka mohla zůstat v klidu. Po sedmitisícovém městě ale raději chodily posílené společné hlídky státních policistů a městských strážníků. Průvod pouze komplikoval dopravu na silničním tahu směrem na Harrachov.

Po mladíkovi a jeho o dva roky starším bratrovi střílel v noci na Nový rok muž (63). Podle svědků vyrazil na Nový rok zkontrolovat svou firmu, když se mu ozval alarm. Tam narazil na Romy, kteří ho údajně měli napadnout a dokonce pořezat.

Po střelbě důchodce přivolal policii a sanitku, postřelený mladík utekl domů, kde rodině tvrdil, že ho popálila rachejtle. Střelec z obavy o svůj život raději načas zmizel do Německa.

Otázky zůstávají bez odpovědí

I po týdnu v případu, který vyvolává tolik emocí, zůstává několik nezodpovězených zásadních otázek. Při jejich položení každému vlastně dochází, že kromě aktérů incidentu a policie, která si informace ponechává pro sebe, nikdo nic konkrétního o událostech na Nový rok neví…

K čemu přesně došlo?

Podle jedné verze mladí Romové vykrádali důchodcovu nemovitost, on je při tom chytil a střelbou se bránil následnému napadení a pořezání. Otec zabitého tvrdí, že jeho syna zastřelil senior bez varování, když jej míjel na ulici.

Jak to, že policie muže neobvinila, ale pouze si nechala podat vysvětlení?

Když někdo někoho zastřelí, policie zpravidla začíná stíhání pro nepřiměřenou obranu. Policie tedy může mít v rukou důkaz o mužově nevinně, například lékařskou zprávu, případně neotřesitelné svědectví několika důvěryhodných svědků.

Vyhrožují pozůstalí střelci?

Senior poté, co nebyl obviněn, okamžitě zmizel do zahraničí. Vzkázal jen, že má strach o svůj život.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.