Zastřelila zloděje: V USA je hrdinkou! V Čechách by jí hrozil kriminál! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Zastřelila zloděje: V USA je hrdinkou! V Čechách by jí hrozil kriminál!

Sarah Dawn McKinleyová ukazuje, jak zastřelila zloděje, který se k ní v noci dobýval.
Sarah Dawn McKinleyová ukazuje, jak zastřelila zloděje, který se k ní v noci dobýval. (Profimedia, ČTK/AP, ara)

Snad o nikom se v těchto dnech nemluví více než o Sarah Dawn McKinleyové (18) amerického Blanchartu. Když se do jejího domu dobývali dva muži, nelenila a zavolala na tísňovou linku a zeptala se operátorky, zda je v pořádku zabít lupiče, když vleze do dveří.

„Udělejte cokoliv, abyste se ochránila,“ znělo ve sluchátku. Sarah poslechla, stiskla spoušť a násilníka zastřelila. V USA se okamžitě stala oslavovanou hrdinkou, před kterou každý smeká, za to v Čechách už by to tak veselé nebylo…

U nás by ji hrozil kriminál! Pojďme se podívat na to, jak dopadli někteří Češi, kteří statečně bránili svůj majetek, stejně jako Sarah!

Tak dopadli Češi, kteří bránili svůj majetek…

V roce 1994 byl v Praze na ulici napaden skupinou pěti chuligánů Miroslav Chvojka se svou manželkou Janou. Výtržníků se nezalekl, vytáhl zbraň a při potyčce jednoho z nich zastřelil. Partička vyvázla bez trestu, pana Miroslava soudce poslal na pět let za mříže!

V roce 1996 se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou také v té době čtyřiačtyřicetiletý Oldřich Svoboda z Brna. V noci zaslechl ve své garáži hluk, vzal zbraň a šel bránit majetek. Přišel právě včas! Zloděj už se chystal ujet jeho vozem. Pan Svoboda neváhal a dvakrát vystřelil. Jedna kulka zasáhla i zloděje. Ten zranění přežil, ale má trvalé zdravotní následky. Soud nakonec rozhodl takto: zloděj i Oldřich Svoboda dostali podmínku, pan Svoboda navíc musí zloději měsíčně platit „bolestné“ 2800 Kč.

V roce 1997 na své chatě postřelil zloděje i Jiří Morava z Prahy. Bohužel tak nešťastně, že lupiči poranil páteř, a ten ochrnul. Pan Morava byl obviněn a nakonec i odsouzen na 3 roky nepodmíněně. A zloděj? Vyfasoval podmínku!

V roce 2004 tehdy sedmasedmdesátiletý důchodce Oldřich Doskočil z Plzně ve své chatě postřelil do stehna podomácku vyrobeným samostřílem jednoho ze dvou zlodějů. Chatu mu povedená partička vykrádala pravidelně dvakrát do roka. Sebrali mu dokonce i invalidní vozík, který patřil jeho družce. Policisté je ale nikdy nedopadli, tak se důchodce rozhodl vzít osud do vlastních rukou. Nakonec byl obviněn z ublížení na zdraví. Soud se táhl několik let, nakonec soudce přihlédl i k věku obviněného a Doskočila neodsoudil.

A tak dopadli Američani

Do domu ovdovělé matky Sarah Dawn McKinleyové (18) se loni na Silvestra dobývali dva muži. Sarah na Štedrý den zemřel manžel na rakovinu, zůstala sama jen s tříměsíčním synem. Byla v šílené situaci. Ale uměla se ubránit. Zavolala na tísňovou linku a zeptala se operátorky, zda může lupiče, kteří se snaží dostat do jejího domu zastřelit. „Dělejte tak, abyste se ochránila,“ dozvěděla se. Když dvojice lumpů vyrazila dveře, zmáčkla spoušť a jednoho z nich zastřelila. V USA se stala doslova hrdinkou! Prokurátor prohlásil, že proti mladé ženě žádné obvinění nevznese. Za smrt lupiče by však paradoxně mohl pykat jeho komplic Dustin Louis Stewart. Zákony státu tohoto státu totiž zodpovědnost za úmrtí, k němuž dojde během vloupání, přisuzují pachateli trestného činu.

V roce 1987 se do domu v té době dvaatřicetiletého Jamese z Atlanty vloupali dva muži. Byli ale hodně rychlí a tak je James zpozoroval, až když s lupem odjížděli. Přesto ale pohotově na dvojici několikrát vypálil. Jedno z nich zasáhl do hlavy a muž následkům zranění nakonec v nemocnici podlehl. Zjistilo se, že tito lupiči jsou rekordmani, během osmi let měli na svědomí neuvěřitelných 500 vykradených domů!  James se stal hrdinou a ulice, kde bydlel, od té doby nese jeho jméno! Samozřejmě, žádný trest nedostal, naopak lupič, který přežil, vyfasoval 15 let natvrdo.

John Clark s manželkou Serenou prožili v roce 1992 noc jako z hororu. Když se vraceli z dovolené, viděli, že se v jejich domě svítí. Serena ihned zalarmovala policii a John se trochu bláznivě vydal za zloději. Tento nápad se ukázal jako hodně nešťastný. Jeden ze zlodějů, kterého pán domu překvapil, začal pálit a Johna zastřelil. Když Serena venku slyšela výstřel, popadla z kaslíku auta revolver a schovala se před domem. Když se z domu vyřítila dvojice zlodějů, začala do nich nemilosrdně pálit. Oba dva byli na místě mrtví. Ani Serena žádný trest nedostala, naopak dostala cenu za statečnost.

Jak se bránit proti zloději? Zkuste mu domluvit...

Zní to absurdně. Ale české právo nepočítá s tím, že by zloděj mohl být nebezpečný, že se z něj v panice vyklube násilník, neli vrah. Naše zákony jsou v tomto případě podobně liberální jako Gándhí nebo Ježíš Kristus. Jakmile použijete neadekvátní obranu, útočníka zraníte nebo dokonce zabijete, máte velké problémy.

Jak se bránit podle právníků?

Poškozený může zloděje omezit na svobodě. (Můžete lumpa třeba někam zamknout. Když to jde. Nebo svázat? Stokilového chlapa? K smíchu…)

Poškozený může pachatele zadržet a předat policii. (Ještě lepší. Seberte mu pistoli, nůž a nasaďte mu pouta a dostrkejte ho na nejbližší policejní stanici. Druhý den ho pustí a máte ho doma znovu.)

Poškozený může zbraň použít k výhrůžce či zastrašení. (Když bude mít protivník zbraň a vy ho začnete zastrašovat, vsaďte se, že vystřelí první. Přece se nenechá zabít. A těžko může tušit, že jen zastrašujete.)

Jak je to v Česku

Český právní řád řeší případy krajní nouze a nutné obrany. Pokud vnikne člověk na cizí pozemek a nebude se mít k odchodu, těžko na něj smíte vystřelit. Byla by to nepřiměřená obrana. Máli nůž a chce vás napadnout a vystřelíte na něj, použili jste neadekvátní zbraň a bude vám to přičteno k tíži.

Jak je to v USA

Pro Ameriku je právo ochrany osob a majetku svaté. Stačí, aby člověk vstoupil na cizí pozemek, překonal při tom překážku či nerespektoval viditelné upozornění a následně neuposlechl výzvu opuštění místa, a majitel může začít střílet.  Ano, tak praví americké zákony, které ctí pravidlo »můj dům, můj hrad«.Přečtěte si
leyala
8. 1. 2012 • 21:04

Opravdu obdivuji její statečnost! Jistě, zabít člověka je strašné, ale... On tam asi nešel na kafe, že? Ještě štěstí, že se to stalo v USA. Zde by to byla vražedkyně. A ona jen vlastně bránila svého syna a svůj majetek....

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.