Ministr Heger: Lékařům přidal, pacientům sebere!
Nové příplatky v nemocnici. Za den v nemocnici stovka. A zlevnění žádné. První z řady zdravotnických reforem ministra Leoše Hegera (TOP 09) včera potvrdila i vláda. Už chybí jen souhlas Sněmovny a Senátu. K čemu? No přece k tomu, abychom už na podzim platili víc za pobyt v nemocnici a dopláceli na novou skupinu léků…
Ačkoliv totiž koalice nejprve říkala, že u doktora platit víc nebudeme, lůžko nás vyjde místo šedesáti korun na rovnou stovku. Navíc tzv. doplňkové léky, jejichž výčet teprve vzniká, budou bez příspěvku od pojišťovny.
Jaký to bude mít účinek? Do zdravotnictví se sice vrátí miliardy, které z rezortu odvede nová sazba DPH či vyšší platy pro stávkující lékaře. Občan ale bude, stejně jako po každé jiné spořivé reformě vlády Petra Nečase (ODS), o pár stovek chudší. Podívejte se s Aha!, na čem přesně je necháte.
I tohle (ne)stanovila reforma:
1) Hegerův návrh ruší zákaz připlácení na lepší péči. Až se vymezí, co je standardní péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění, a co nadstandard, budeme za některé »lepší« úkony doplácet. Zmiňují se kupříkladu lepší sádra na zlomeninu, kvalitnější plomba či lepší umělé klouby. Rozdělení standardní a nadstandardní péče by měla načrtnout Česká lékařská komora.
2)Podle původního návrhu, který počítal se zdražením ceny za nemocniční lůžko až na dvě stovky, se měly i tyto poplatky započítávat do tzv. ochranného limitu, nad nějž už pacient nic neplatil. Ten je pro děti a seniory 2500 korun, pro ostatní 5000 korun. Ministr Heger ale nakonec nic takového ani nenavrhl.
3)Původní plán koalice také počítal s tím, abychom platili třicetikorunový regulační poplatek ne za každou položku na receptu od lékaře, ale za celý recept. Pacienti by tak podstatně ušetřili. Na tomto návrhu se ale vláda včera nedohodla a měl by být předložen znova.
Zeptali jsme se....
Poslanec Boris Šťastný (ODS): Nikomu to neuškodí
Zastáncem spořivé politiky ve zdravotnictví je poslanec za ODS a zdravotní expert Boris Šťastný.
Co říkáte na včerejší krok vlády?
„V tomto případě musím souhlasit s krokem pana ministra. Účet zdravotnictví je tak napnutý, že je nutné hledat úspory, a toto nemá drastický dopad. Pochopitelně se to určité skupiny pacientů nepříjemně dotkne, ale musíme si uvědomit, že v minulosti třeba hrazení těchto léků nebyla věc automatická. Takže se vracíme jen ke stavu dřívějšímu.“
Doplnil byste ho ještě nějak, nebo je dostačující?
„Není o čem diskutovat. Tohle je jasná půlmiliardová úspora, která rozpočtu zdravotnictví velmi pomůže.“
Jste lékař, jaké problémy to způsobí lidem, kteří tyto léky užívají, a budou je muset vysadit?
„Z medicínského hlediska je dlou-hodobé užívání podpůrných a doplň-kových léčiv nepochybně prospěšné. Pokud se však neužívají, nezpůsobuje to žádnou katastrofu.“
Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů: Další julínkovina! Defenestraci na ně
Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár považuje kroky ministra Leoše Hegera (TOP 09) za to-tální debakl…
Co si myslíte o záměru vlády?
„Zásadně nemůžeme přijmout, že vláda naloží na bedra pacientů další náklady. Dražší léčení bude jen trestem za jejich nemoc. Byla by chyba, kdyby se nezačali bránit. Už dříve jsem řekl, že kvůli zdražování zdravotnictví budeme muset sáhnout k demonstraci, možná až k defenestraci.“
Poslanec Šťastný tvrdí, že se vracíme ke stavu, jaký tu byl…
„Na rozdíl od něj se domnívám, že by úhrady léčiv měly zůstat. I v západních zemích je obvyklé, že jsou plně hrazena z veřejného pojištění.“
Jaký to bude mít dopad na pacienty?
„Když k tomu připočteme i středeční rozhodnutí zvýšit zdravotní poplatky, nemůžeme to nazvat jinak než útok na zdraví pacientů. Je to likvidace solidarity zdravých s nemocnými a staršími lidmi, kteří kvůli tomu budou mít větší výdaje. Je to jen další julínkovina, další způsob, jak vykrást kapsy pacientů.“
Den v nemocnici: Vysají z vás dalších 40 korun denně!
Vláda se sice původně vzpírala navýšení zdravotnických poplatků, na zdražení pobytu v nemocnici ale nakonec ministru zdravotnictví Hegerovi (TOP 09) kývla.
Co to znamená pro pacienty? Místo šedesáti korun budou nyní za nemocniční lůžko platit celou stovku. A to je především pro chronicky nemocné a starší pacienty likvidační.
Původně měli být takoví lidé chráněni tím, že se poplatky za ubytování započtou do tzv. ročního ochranného limitu. Ten je pro děti a důchodce 2500 korun, pro ostatní 5000 korun. Víc prostě neplatíte. Tento přislib ale vláda nesplnila...