Primářka Prausová: Léky »do mrtvol nelejeme«

Ministerstvo zdravotnictví onkologům před několika dny vzkázalo: „Audit ukázal, že moderní drahé léky dostávají i pacienti v posledním stadiu nemoci, kdy už jim nepomohou,“ uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Co na to říká onkoložka prim. MUDr. Jana Prausová z Fakultní nemocnice Motol v Praze?
Je biologická léčba opravdu tak důležitá? Nádory se přeci léčí operací, chemoterapií, ozařováním...
„Jsou nádory, kde biologická léčba je jediný léčebný způsob, který je téměř vyléčitelný. Neexistuje chemoterapie, kterou bych mohla podat. Z mého pohledu je nepředstavitelné, aby pacienti čekali, až někdo jiný skončí s léčbou nebo umře.“
Existují pacienti, kteří tyto léky nedostávají, případně nedostanou?
„Už teď je to preparát, který dáváme běžně u kolorektálního karcinomu (rakovina tlustého střeva – pozn. red.), ale mohli bychom jej dávat i u karcinomu prsu. Nedáváme, protože na něj nemáme peníze.“
Opravdu se vždy drahé léky dávají pacientům, kterým mohou pomoci? Ministerstvo zdravotnictví si to nemyslí.
„Jsme osočováni, že léčbu používáme neefektivně. Léčbu údajně dáváme příliš starým pacientům, dokonce, a to mi promiňte, teď budu citovat: »že to lejeme do mrtvol«. Na statistických datech ale vidíme, že nejnákladnější léčba je vždy posunutá k mladší generaci a léčíme jí pacienty do 70 let. Uvědomme si ale, že se posunuje věková hranice odchodu do důchodu. Když můžeme do 70 let pracovat, proč bychom nemohli být alespoň do 70 let léčeni?“
Jak tedy dál?
„Buďme upřímní, pokud moderní léčbu nebudeme moct dávat, nedá se nic dělat. Ale dejme pacientům možnost, aby si ji mohli koupit např. prostřednictvím komerčního pojištění sami. Ale nebudu léčit a tvářit se, jako že je to dobře, za peníze, co nemocnice dostává, a nebudu pacientům tvrdit, že nic jiného neexistuje. To nemůžu, tak jsem nepřísahala.“