Příběhy zoufalství i radostných shledání na Sumatře - V sutinách přežila 40 hodin

05:00 – Dva dny po ničivém zemětřesení na západoindonéské Sumatře se svět dozvídá více o osudu konkrétních obětí i přeživších. Celá planeta sleduje radost ze shledání s oplakanou dcerou i slzami zalité tváře příbuzných nad těly zesnulých. A sdílí i utrpení jednoho milionu lidí v oblasti nejvíce postiženého města Padang, kterému hrozí humanitární katastrofa.
Dva dny po ničivém zemětřesení na západoindonéské Sumatře se svět dozvídá více o osudu konkrétních obětí i přeživších. Celá planeta sleduje radost ze shledání s oplakanou dcerou i slzami zalité tváře příbuzných nad těly zesnulých. A sdílí i utrpení jednoho milionu lidí v oblasti nejvíce postiženého města Padang, kterému hrozí humanitární katastrofa.
Zázrak ve škole
Čtyřpatrová školní budova v Padangu se zcela zhroutila. Uvnitř bylo nejméně třicet dětí, které se zde ukryly po prvním zemětřesení ve středu. Po druhé vlně otřesů ve čtvrtek ráno se podařilo zachránit jen čtyři. Ostatní jsou mrtvé nebo pohřešované. Po čtyřiceti hodinách došlo k zázraku. Z trosek se ozvalo volání o pomoc. Studentka angličtiny Ratna Virg (19) měla štěstí. Obrovské kusy padající zdi, které by ji spolehlivě rozdrtily, se do sebe zaklínily a Ratna v malém prostoru přežila. Záchranáři museli vyvrtat velký otvor, aby se k ní dostali. Dívka překvapivě utrpěla jen drobná zranění a podle lékařů bude v pořádku.
Zachránil děti, ale přišel o dceru
Zul Elfrizal běžel k místní mešitě, ve které nalezla úkryt jeho dcera Mira (15). Holýma rukama se mu podařilo odstranit suť a zachránit dvě děti a jednoho dospělého muže. Dceru ale nenašel. Její tělo objevili záchranáři o několik hodin později. Mladá studentka měla za týden oslavit šestnáctiny. Zoufalá matka Malina hledá v troskách dceřiny boty, chtěla by si je nechat jako poslední památku.
Pod nohama pukala zem
„Písek se začal třást a pohybovat jako hustá voda. Pod nohama nám praskala půda, bylo to jako z nějakého katastrofického filmu,“ vzpomíná německý turista Patrick Werner (28), který byl ve středu během prvního zemětřesení na pláži. Podařilo se mu uprchnout do okolních kopců. Cestou viděl padající elektrické sloupy a naklánějící se domy s praskajícími střechami.
Viděl umírat lidi
Američan Greg Hunt (38) už zemětřesení zažil, ale to v Padangu bylo prý nejhorší ze všech. „Všude je krev, viděl jsem lidi s utrhanýma rukama a nohama. Domy padaly, lidé umírali. Jedna paní byla napůl zasypaná betonem,“ říká otřeseně.
Hrozí hladomor a nemoci
V Padangu hrozí smrt i lidem, kteří přežili zemětřesení. Sehnat jídlo je nemožné, zdroje pitné vody jsou znečištěné. Několik málo zbylých aut odmítá jezdit do města, protože je málo paliva a řidiči se bojí zoufalých obyvatel, kteří by chtěli odvézt do bezpečí. Řada zemí už slíbila poslat pomoc, ale ta dorazí až po několika dnech. Vedle potravin, léků a přikrývek přiletí i záchranáři. Čína a Jižní Korea pošlou Indonésii finanční pomoc, dohromady v přepočtu 18 miliard korun. Pro obyčejné lidi v Padangu je ale nejdůležitější, aby pomoc přišla co nejrychleji.