Celé Slovensko pláče… 20 mrtvých horníků!

HANDLOVÁ – V pondělí ráno krátce po půl desáté se ve slovenském dole Handlová v hloubce 330 m ozvala ohlušující rána. Všech 20 horníků a záchranářů přítomných na místě výbuchu bylo ihned mrtvých. Uškvařili se zaživa! Teplota na místě tragédie prý dosahovala až 1100 °C!
V pondělí ráno krátce po půl desáté se ve slovenském dole Handlová v hloubce 330 m ozvala ohlušující rána. Všech 20 horníků a záchranářů přítomných na místě výbuchu bylo ihned mrtvých. Uškvařili se zaživa! Teplota na místě tragédie prý dosahovala až 1100 °C!
V dole se nejprve vznítil uhelný prach. Běžná patálie, která se stane několikrát za měsíc. Devět horníků se menší požár pokoušelo uhasit. Na pomoc jim seshora přispěchalo 11 záchranářů. Krátce po tom ale došlo k výbuchu. Dalších devět horníků, kteří se nacházeli asi 500 m od centra výbuchu a které zranila tlaková vlna, se podařilo zachránit…
Věděli, že je to marný boj. Že už najdou jen své mrtvé kolegy, přesto záchranáři pracovali celou noc. Na místo neštěstí se jim ale podařilo dostat po víc než 20 hodinách. Na místě neštěstí panovaly ještě 14 hodin po výbuchu podmínky neslučitelné se životem – vysoká teplota, skoro žádný kyslík a tak vysoká hodnota oxidu uhličitého, že ji přístroje ani nedokázaly změřit.
Do včerejšího večera se podařilo najít přes polovinu těl. Je ale velmi těžké je identifikovat. Bude nutné provést rozbor DNA.
Podle výpovědi Petra K., který pracoval v handlovském dole 16 let jako horník, byl důl odjakživa nebezpečný a bylo jen otázkou času, kdy dojde k tragédii. „Nikdo z vrchnosti se po celou dobu, co jsem na dole pracoval, nepřišel na důl ani podívat,“ řekl. Slovenská média navíc uvedla, že horníci několik dní před výbuchem cítili pod zemí metan. Přesto sfárali, báli se, že přijdou o práci.
Tragický výbuch v dole v Handlové už vyšetřuje báňský úřad v Prievidze. V případě zjištění porušení zákona může vlastníkovi dolu, tedy Hornonitranským dolům Prievidza, udělit pokutu nebo nařídit odstavení dolu. Případným pachatelům hrozí navíc až 10leté vězení.
Na dnešek byl na Slovensku vyhlášen státní smutek.
Jak to vypadá v dole
-
Uhelné sloje bývají v hloubce 300 až 1500 metrů pod zemí.
-
Profese horníka byla ještě před rokem 1989 jednou z nejuznávanějších. Horníci brali až 10 000 korun měsíčně (3,5násobek průměrného platu), odcházeli do důchodu v 55 letech. Měli i další výhody – někde i uhlí a dřevo zdarma, dovolená navíc atd.
-
Průměrný plat horníka v Česku je nyní 27 800 Kč (bez příplatků a 13. platu); nástupní plat pak 16 tisíc Kč.
Těšil se do důchodu, už se ho nedožil…
Róbert Nagy (47) patřil v Handlové k nejzkušenějším horníkům. Jako horník pracoval 29 let, z toho 25 let v podzemí. V dole chtěl zůstat až do důchodu. Bohužel se ho nedožil. Byl mezi dvaceti nešťastníky, kteří v pondělí zemřeli. Se svou partnerkou žil 17 let. Zůstal po něm šestiletý syn.