Prasečí chřipka: Hrozí, že na podzim zmutuje! Připravte se na nejhorší... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. června 2022

Svátek slaví Šárka, zítra Jaroslava

Prasečí chřipka: Hrozí, že na podzim zmutuje! Připravte se na nejhorší...

Tamifl u je jedním z mála léků proti prasečí chřipce.
Tamifl u je jedním z mála léků proti prasečí chřipce. (ČTK/ René Fluger)

PRAHA (vak) – Uzavřené školy, restaurace i veřejné budovy. Internáty a ubytovny sloužící jako lazarety. Omezení dopravy, zákaz vycházení a v ulicích policisté a vojáci bránící rabování. Léky přesně podle pořadníku. Vypadá to jako scénář ke katastrofickému fi lmu – ale není! Už na podzim se tohle vše může v Česku stát. Reálně totiž hrozí, že prasečí chřipka zmutuje s viry lidské a ptačí chřipky a stane se skutečným zabijákem! Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková včera informovala vládu o přípravách na pandemii. Nebezpečnou chřipkou by prý mohly onemocnět dva až tři miliony Čechů!

Až 12 000 mrtvých Čechů?!

Vláda včera představila pandemický plán

Hlavní hygienik Michael Vít se už nechal slyšet: „S prasečí chřipkou to může dopadnout úplně stejně jako se španělskou chřipkou po 1. světové válce: přijde druhá vlna a ta teprve udeří celou svou silou.“ Na španělskou chřipku, která tehdy v letech 1918 až 1920 obešla v několika vlnách celý svět, zemřelo téměř 50 milionů lidí. Prasečí chřipkou se nyní nakazilo ve světě již více než 100 000 lidí a potvrzeno bylo 441 úmrtí. Z evropských zemí roste počet nemocných nejvíc v Británii, Španělsku, Francii a Německu. My v Česku zatím máme z prasečí chřipky spíše legraci.

Napřed jsme se jí hodně báli, pak opravdu přišla, ale nakažených je dosud »jen« 28 a zatím se všichni nemocní lehce vyléčili. Epidemiologové se přesto bojí. A moc. Obávají se podzimu, kdy se s běžnou sezonní lidskou chřipkou mohou potkat a smísit i viry chřipky prasečí a ptačí. A to by bylo zlé!Katastrofický scénář mluví až o 3 milionech nemocných Čechů a 12 tisících mrtvých!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.