Válka na silnicích. Řidiči vymýšlí finty, policisté sází body!

PRAHA – Válka o trestné body! Tak to vypadá na českých komunikacích po zavedení novely silničního zákona a bodového systému. Řidiči přicházejí s novými způsoby, jak přelstít policisty. Ti zase vyhrožují, že budou pokutovat za jakékoliv, i sebemenší překročení rychlosti.
Ne v každém kraji je ale intenzita vzájemných soubojů tak velká. Největším »bojištěm« se zatím zdá být Praha. Od zavedení novely silničního zákona zaznamenal pražský magistrát 758 přestupků, za které se udělují trestné body. „Zabaveno pak bylo již třicet sedm řidičských průkazů, což jsou skoro tři denně,“ řekl Petr Mareček, vedoucí oddělení zástupce ředitele odboru dopravně správních agend.
Přesným opakem hlavního města je pak Liberec, kde dosud nebyl udělen jediný trestný bod! Podobné je to v Ústí nad Labem, kde byl dán jeden bod, a v Trutnově, kde padly dva.
Každopádně řidiči se dali dohromady, táhnou za jeden provaz a vymýšlejí nové finty. „Hlavní je požadovat kalibrační protokol v originále, který musí policista předložit na místě, kde vás zastavil, a také musí ukázat kalibrační známky na těle měřícího přístroje,“ zní jedna z rad, kterých už koluje po internetu spoustu. Pokud policista něco z toho nemá, je měření automaticky neplatné. „Dále mohou lidé požádat o dodatečné přezkoumání radaru, což jej vyřadí na dva týdny z provozu. Když to udělají všichni, nebude čím měřit,“ radí email.
Jenže pozor na podobné finty! Mohli byste totiž tvrdě narazit a policisty pouze naštvat. Co se totiž stane s řidičem, který se bude snažit takto s policistou »cvičit«? „Neuspěje!“ tvrdí jeden z pražských dopraváků. Kalibraci s sebou totiž policisté vozí stále s sebou, stejně jako dokumenty o funkčnosti radaru. Navíc radary jsou pravidelně kontrolovány a na osvědčení je uvedeno i datum, po kterém bude muset být znovu zkontrolován. „Akorát tím vyprovokují policisty, kteří jim dají nejvyšší možnou pokutu a počet bodů,“ doplnil.
Zákon ještě zpřísní?
Přísnější postihy například za jízdu bez pojištění chce ministr dopravy Milan Šimonovský prosadit do novely silničního zákona. Rychlost na některých dálnicích by podle něj bylo možné zvýšit na 160 kilometrů v hodině. Jednalo by se o dálnici na Plzeň, naopak na dálnici na D1 podle něj zvýšení limitu není možné. Zatímco Šimonovský by rád silniční zákon zpřísnil, ministr vnitra František Bublan navrhl jeho zmírnění. K zákazu řízení by podle jeho návrhu bylo třeba získat osmnáct trestných bodů. Zároveň připustil, že to bude nejdříve za půl roku.