Šrotovné po Česku: Ministr Říman odtajnil pravidla

PRAHA – Ještě není jasné, kdy a jestli vůbec šrotovné bude v Česku. Jasné ale je, jak by se vyplácelo. Přesnější postup Hospodářským novinám popsal odstupující ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS).
Během příštího týdne by ministerstvo průmyslu a obchodu mělo zpracovat definitivní návrh šrotovného. Jestě v dubnu by ho měli projednat poslanci. Vláda Jana Fischera pak rozhodne o termínu, kdy se šrotovné konečně spustí i v České republice. ODS, ministr financí Kalousek i prezident Klaus doufají, že zavedeno nebude vůbec. ČSSD mluví o září, nebo dokonce už červenci letošního roku.
Šrotovné má zastavit pád prodeje nových aut, a udržet tak pracovní místa v automobilovém průmyslu, navíc pomůže obměně vozového parku. Pravice to odmítá s tím, že jde o nesystémové opatření pomáhající jednomu odvětví, navíc výroba aut díky šrotovnému v cizině jede na plné obrátky už teď. I přesto prodej aut v Evropě nadále klesá, i když už propad není takový jako na začátku roku.
Jak žádat o šrotovné
1. Zájemce o šrotovné se musí zaregistrovat na odboru dopravy města či obce s rozšířenou působností. Podle Římana se registrací zájemce o šrotovné zaváže, že sešrotuje své auto, a stát zaručí, že mu vyplatí peníze. Registrace bude stát podle předběžného návrhu tisíc korun, bude se jednat o vratnou kauci. Říman tím chce zamezit situaci, která nastala na Slovensku – lidé sešrotovali své auto, ale než si stačili koupit nové, státní dotace na šrotovné už došly. To by se teď nemělo stát. K dispozici je prý přibližně dvě a půl miliardy korun, čili registraci dostane více než 80 tisíc zájemců o šrotovné. Lhůta na sešrotování starého auta a nákup nového bude půl roku.
2. Třicetitisícový příspěvek pak dostanou lidé, kteří předloží odboru dopravy doklad o sešrotování starého auta a kupní smlouvu.
3. Ve hře je možnost pověřit třetí osobu, která by vše vyřídila. Řidič by přijel se starým autem k prodejci či jeho autovrakovišti, tam by ho nechal, odjel by v novém automobilu se započítanou slevou a nemusel by se zatěžovat se seštorováním. Třetí osobou by mohl být prodejce nebo banka a lidem by ubyly starosti.
Co je šrotovné
● 30 000 Kč státního příspěvku na nákup nového auta. Dostanete ho po sešrotování vašeho auta staršího 10 let, které vlastníte alespoň dva roky. Cena nového vozu nesmí přesahovat 500 tisíc Kč vč. DPH, emise nesmějí být přes limit 160 mg CO2 na ujetý kilometr.
● Slevu až 30 000 Kč u prodejce (podmínka státu pro zavedení šrotovného, ještě se o její výši bude jednat. V tom nejlepším případě by ale mohla dosahovat až 100 % státního příspěvku, v nejhorším polovinu). Celkem tak člověk může dostat až 60 000 Kč.