Archeologové přepisují učebnice dějepisu: Češi našli mytické město
V hustě zarostlé džungli v guatemalském departmentu Petén není přes hlasité signály všech přítomných zvířat slyšet vlastního slova. Není to ale potřeba. Česko-slovenská expedice stejně porostem postupuje se zatajeným dechem. Vědí, že se blíží něco významného. O tom, co jim porost zanedlouho odkryje, ale ani nesnili…
V bujné vegetaci se totiž celá tisíciletí ukrývalo ztracené mayské město – ovšem ne jen tak ledajaké. Los Abuelos (v překladu Prarodiče) je totiž jakousi kronikou celé této civilizace od dob jejího vzniku až po smutný zánik.
Džungle ze spánku probuzená
Město se rozprostírá na ploše 12 km2 a své jméno dostalo podle vůbec prvního artefaktu, na který česko-slovenští vědci v džungli narazili: podle sousoší mytického páru, který je ústřední postavou základního díla mayské mytologie, posvátné knihy Popol Vuh. „Moment, kdy jsme pod sochami objevili kosti obětovaných šelem a vzápětí se u nás objevil skutečný živý jaguár, byl naprosto nezapomenutelný,“ popsal vedoucí expedice, archeolog Milan Kováč. „Jako bychom probudili něco pradávného.“ A tak to skutečně je.
Los Abuelos podle všeho vzniklo již v 8. století před naším letopočtem a jednotlivé vrstvy města, které odborníci postupně odkrývají, svědčí o tom, že zaniklo až v 9. století našeho letopočtu, kdy už se smrákalo nad celou mayskou civilizací. Los Abuelos je tedy jakousi kronikou bájné kultury ve formě paláců i různých předmětů, které se pod vrstvami zvlhlé půdy ukrývají. „Je to jako jedinečná laboratoř, důležitá pro studium celého mayského vývoje,“ dodává archeolog Kováč.
Technologie s klasikou
Archeologům už se podařilo odkrýt a zrekonstruovat skoro celý malý palác, který stál v prvopočátcích města a byl sídlem panovníka. Objeveno bylo i zmiňované monumentální sousoší, dále pak tři kamenné astronomické observatoře, nespočet keramických fragmentů, kamenných nástrojů a nádob nebo hieroglyfické nápisy na keramice. „Pocit, když držíte v roce předmět, který naposledy někdo používal před 2500 lety, je nepopsatelný. Je to, jako byste na okamžik navázali spojení napříč časem,“ popsal další z členů expedice, kterou finančně podpořila Nadace Neuron. A jen pro představu – vědci nekráčeli džunglí s detektory kovů v ruce. Tým totiž nejprve využil letecké laserové skenování (LiDAR), které prosvítí hustou vegetaci a odhalí obrysy staveb pod ní. Následně nasadili neuronové sítě, které jim ve 3D pomohly vymodelovat jednotlivé objekty. Až nakonec se šlo už na starou dobrou ruční práci, tedy okrývání.
Špičkoví astronomové
Mayové prosluli mj. tím, že vyvinuli propracované kalendářní systémy. V astronomii kombinovali prvky vědy s náboženstvím. Dokázali předpovídat zatmění na stovky let dopředu a pozornost věnovali i pozorování slunovratu a rovnodennosti – tomu se ostatně podle všeho věnovali právě v Los Abuelos.