První české jahody uzrály: Letní počasí končí, bude i mrznout | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 14. července 2025

Svátek slaví Karolína, zítra Jindřich

První české jahody uzrály: Letní počasí končí, bude i mrznout

Kdybyste tak mohli cítit tu vůni, říká Dagmar Hančová.
Kdybyste tak mohli cítit tu vůni, říká Dagmar Hančová. (Foto Facebook/Vraňany Farma Hanč)

Teploty jako v létě, modré nebe, dokonce dozrávají první jahody. Sice pod speciální fólií, ale chutnají jako ty červnové. Jenže teď udělá počasí otočku. Na horách i nasněží.

Uklidili jste kabáty hluboko do skříní a přezuli pneumatiky za letní? Možná toho budete litovat. Zvláště pokud budete mít v příštím týdnu cestu do vyšších poloh. Může tam i sněžit. Změnu počasí dnes večer uvedou bouřky, které mohou být velmi silné. Hrozí i krupobití. „Chladná bude s velkou pravděpodobností minimálně většina příštího týdne. Výraznější oteplení ve výhledu zatím není,“ předpovídají meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu

Dobrota pod fólií

Úrodu jahod můžou ohrozit přízemní mrazíky. Pod nulu klesnou teploty nad ránem v úterý a mrazivé teploty budou hrozit i v dalších dnech. První české jahody, které nyní dozrávají na farmě ve Vraňanech na Mělnicku, ale nízké teploty neohrozí. Dozrávají zatím ve »skleníku« pod speciální fólií.

Jak bude?

Dnes: polojasno, místy přeháňky. Den 22 až 28 °C.

Zítra: zataženo, na většině území déšť. Noc 9 až 15 °C, den 12 až 17 °C, na jihovýchodě až 19 °C.

Pondělí: oblačno, občasný déšť. Noc 4 až 10 °C, den 10 až 14 °C.

Úterý: oblačno, doznívání deště. Noc 1 až 5 °C a místy přízemní mrazík, den 11 až 15 °C, v Čechách místy až 17 °C.

Středa: oblačno, ojediněle přeháňky. Noc 1 až 5 °C, místy přízemní mrazíky, den 13 až 17 °C.

Víte že?

V přívalových srážkách může dnes napršet až 30 litrů vody na metr čtvereční, rychlost větru v nárazech přesáhne 70 km/h.

Přečtěte si
Jan Kocián
5. 5. 2025 • 16:23

Já se dočetl toto: "Od 5. do 11. května se teploty dostanou na rozhraní průměrných a mírně podprůměrných hodnot. Následující týden od 12. do 18. května se očekává teplotně průměrný." 😁

Jan Kocián
5. 5. 2025 • 13:59

ČHMÚ stanovil jen malou 10% pravděpodobnost, že by týden od 12. do 18. května mohl být chladný a teplotně podprůměrný.

Uvítal bych článek o tom, co nás vedlo myslet si, že nastane teplé období. Článek tohoto typu nikdy nevznikl!

Proč jsme si mysleli, že bude hodně pršet... ale zemědělcům všechno uschlo? Proč jsme si mysleli, že bude sucho... a nakonec byly povodně na polovině území ČR? Nic takového nikdy publikováno nebylo.

====­======­======­====

Není to náhodou všechno "vycucané z prstu"?

Jan Kocián
5. 5. 2025 • 11:26

Podle původní předpovědi mělo být na jižní Moravě do 24 °C. V Dyjákovicích ale oficiálně naměřili 31 °C, bylo i malinko dusno, takže pocitová teplota ve 2 metrech ve stínu tam činila cca 34 °C! Jižní/jihozápadní proudění pokračuje i dnes, proto vyndejte kabáty.😁

====­======­======­====

Já jsem četl od meteorologů, že bouřky budou postupovat na východ až jihovýchod... ale ty nebezpečné moravské supercely postupovaly jinak a jinam, to jest na severovýchod.

Jan Kocián
5. 5. 2025 • 07:56

ČHMÚ očekává v současném týdnu od 5. do 11. května nadprůměrně velké množství srážek....... ale deště bude mírně pod normálem.

ČHMÚ očekává, že ten další týden od 12. do 18. května bude teplotně normální nebo slabě nad teplotním průměrem....... ale opak je pravdou. Bude chladno!

====­======­======­====

K vidění na webu ČHMÚ po kliknutí na "Měsíční výhled" do pondělních cca 17.00

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry