Krušnohorská specialita: Kristovo poselství v lahvi
Říká se jim lahve trpělivosti a většinou v nich najdeme miniaturní modely lodí. Ty, které vystavuje teplické muzeum, mají ale v sobě mnohem víc než vůni oceánu. Za sklem se zračí výjevy Kristova ukřižování.
Jde o precizní umělecká díla z konce 18. a počátku 19. století. Hlavní tematikou fascinujících výtvorů z Krušnohoří jsou velikonoční pašije. „Tato lahev s modrým křížem má po stranách legrační postavičky, které znázorňují horníky. Jde o typickou lahev trpělivosti pro Krušné hory,“ popisuje kurátorka etnografické sbírky muzea Markéta Valtrová Kašparová. Další zachycuje dramatický okamžik snímání Krista z kříže. Na jejím dně se ukrývá i malý Jan Křtitel s beránkem. Dnes jsou tyto lahve skutečnou vzácností a jejich tvorba upadla v zapomnění. Jde o jedinečné exponáty. Jsou vystaveny ve foyeru teplického zámku a k vidění jsou zdarma v otevíracích hodinách.
Hlavně trpělivost
Toto lidové umění se začalo objevovat už v 17. století v Německu, kde se nazývalo Geduldflaschen. Výroba byla víc než složitá! Dřevěné, voskové nebo papírové figurky se musely umístit do lahve skrze úzké hrdlo. K tomu se užívaly pinzety, kleště a drátky. Na jediném výjevu se pracovalo dlouhé hodiny.
K čemu byly?
Podle odborníků sloužily lahve trpělivosti jako součást domácích oltářů a svatých koutů. „Lahve tvořili obyvatelé v zimních měsících, kdy ustaly zemědělské práce, byl na to čas. Prodávali je na poutích a jarmarcích, čímž si také přivydělávali,“ doplnila kurátorka.