Rádce Aha! Péče o šperky: 6 chyb, které je ničí

Drahokamy jsou sice věčné, o špercích to ale tak úplně neplatí. Špatnou péčí se dají poškodit, nebo dokonce zničit. Aha! nabízí přehled nejčastějších chyb, kvůli kterým klenoty trpí.
1. Drsné čištění
Důkladně čištění pomocí hrubých kartáčků, abrazivních prostředků nebo silných chemikálií může šperky poškodit. Místo obnovení lesku můžete poškrábat povrch, odstranit ochranné vrstvy (například vzácného rhodia) nebo trvale poškodit strukturu šperku.
Rada: „O šperk je rozhodně potřeba pečovat a pravidelně ho čistit. Postačí však jemné hadříky na šperky, v případě nutnosti důkladnější očisty pak i mýdlová voda,“ radí šperkařka Dominika Šťovíčková.
2. Prudké změny teplot
Ještě větší opatrnost vyžadují šperky s drahými kameny. Drahokamům škodí především náhlé změny teplot. A nejde jen o to, že je nemůžete brát do sauny. Polodrahokamům škodí i přímé slunce nebo horká voda. Hrozí nejen změna barvy, ale i popraskání.
Rada: Čištění drahých nebo designových šperků svěřte do rukou profesionálů.
3. Sport i návštěvy bazénu
Rizikem jsou pro šperky sportovní aktivity. Při běhu, posilování nebo kontaktních sportech hrozí mechanické poškození – šperk se může ohnout, nebo přetrhnout. Pro šperk nepříznivé je i plavání. Chemikálie v bazénu i vlhkost zvyšují riziko koroze kovů a ztráty lesku. „Stříbrné šperky, které jsou vystavené vlhkosti a potu, mohou rychleji oxidovat. Zlaté šperky mohou v chlorované vodě mírně změnit odstín a ztratit lesk,“ vysvětluje Šťovíčková.
Rada: Před sportovními aktivitami si šperky sundejte. Předejdete tím nejen jejich poškození, ale i případnému úrazu.
4. Nešetrné odkládání
Šperkům nedělá dobře ani odkládání na tvrdý povrch nebo pohození do krabice k ostatním šperkům. Můžou se tím poškrábat. Nejsnazší je pořídít si šperkovnici s oddělenými přihrádkami, které zabrání jejich vzájemnému kontaktu a poškrábání.
Rada: Šperkovnice není nutností, stačí šperky jednotlivě uložit do měkkých obalů.
5*Parfémy a laky na vlasy Nanášení parfémů přímo na kůži, nebo fixace vlasů lakem nejsou pro šperky vhodné. Chemikálie v nich obsažené totiž reagují s kovy a výsledkem je zmatnění a ztráta lesku nebo vznik skvrn na povrchu šperku. Rada: Parfém i lak i kosmetiku nanášejte dostatečně dlouho před nasazením šperku, aby se přímý kontakt kovu a chemikálií minimalizoval.
6. Neřešení drobných poškození
Zanesená špína, uvolněné kameny nebo lehké poškrábání mohou vést k mnohem vážnějším problémům, pokud se neřeší včas. Pokud si všimnete poškození, opravu šperku zbytečně neodkládejte.
Rada: „Náprava drobného defektu je mnohem levnější a rychlejší, než záchrana zničeného šperku,“ upozorňuje šperkařka.