Lidé od Černochové na nákupech: Stoleté pušky i portrét císaře!
Hned čtyři smlouvy na pušky, uniformy i náklaďák uzavřené pod hlavičkou ministerstva obrany. Nejde ale o přezbrojování armády ani plnění závazků v NATO. To se jen odborníci z Vojenského historického ústavu (VHÚ) vydali na předvánoční nákupy.
V jediném týdnu se rozpočet VHÚ Praha ztenčil o 2 047 000 Kč. Důvod? Hned čtyři uzavřené smlouvy se soukromými sběrateli, od nichž ústav zakoupil různé předměty – například historický náklaďák Renault za 1,2 milionu korun, portrét císaře Josefa I. (560 tisíc Kč) či sadu různých pušek a pistolí za 236 tisíc Kč. Chtěl snad ústav vyčerpat před koncem roku přidělené peníze a nakupuje »halabala«?
Podle plánu
Podle ředitele VHÚ Aleše Knížka nic takového, pořizování sbírkových předmětů se řídí Koncepcí sbírkotvorné činnosti. „Financování nákupu sbírkových předmětů není přímo vázáno na jednotlivé kalendářní roky, a nejsme tak nijak nuceni pořizovat sbírkové předměty v závěru roku s motivací za každou cenu vyčerpat finanční prostředky,“ napsal Aha! Knížek.
Nutná oprava
Součástí kupní smlouvy je také fotodokumentace. Z ní vyplývá, že třeba zakoupený náklaďák bude nutné zrenovovat. S jakými náklady se počítá a kdo se toho chopí? Podle Knížka část, případně celou renovaci, provedou ve vlastních restaurátorských dílnách. „Pokud se v průběhu renovace objeví problém, který nebudou schopni řešit naši zaměstnanci, bude tato část renovace realizována na základě standardního výběrového řízení,“ dodal ředitel.
Po čem jdou?
Podle ředitele prioritou sbírkotvorné koncepce jsou především tzv. bohemika a předměty vztahující se k dějinám naší armády a konfliktů, do nichž byla zapojena. „Nákupy se pochopitelně řídí momentální nabídkou na trhu a finančními možnostmi VHÚ. Důležité je pro nás zejména zvyšování vypovídací hodnoty sbírky a tedy vytváření celků, které návštěvníkům či badatelům umožňují komplexní studium vývoje vojenské výzbroje i výstroje,“ dodal s tím, že sbírka ústavu se řadí k nejvýznamnějším na světě.
Kde budou k vidění?
Portrét římského císaře a českého krále Josefa I. z počátku 18. století se stane součástí galerie panovníků v Armádním muzeu Žižkov. Většina předmětů ze souboru stejnokrojů bude vystavena v rámci připravované výstavy o závěru 2. světové války. To se částečně týká i souboru palných zbraní. V tomto případě se ale primárně jedná o doplnění unikátní sbírky ručních palných zbraní, která je průběžně vystavována v rámci příležitostných výstav a na základě badatelských návštěv slouží rovněž jako zdroj informací pro odbornou veřejnost. Automobil Renault bude po renovaci vystaven v připravované nové hale Vojenského technického muzea v Lešanech tematicky věnované čs. armádě v letech 1918 – 1938.