Nálezy z centra města rozradostnily archeology: Pravěké sídliště Brno?
Rekonstrukce teplovodních sítí nedaleko brněnského centra odhalila tajemství z doby kamenné. Patnáct tisíc let staré kosti mamutů se nacházely takřka na každém kroku!
Tam kde se nyní prohánějí šaliny, se dříve porcovali ulovení mamuti. To vyplývá z nálezů organizace Archaia Brno, která při výzkumu před rekonstrukcí teplovodní sítě prozkoumávala okolí Vídeňské ulice. „Někde v blízkosti se pravděpodobně nacházelo nějaké sídliště. Díky nálezu nástrojů i opracovaného sobího rohu si můžeme být jistí, že nejde jen o náhodně uhynulá zvířata, ale o místo, kde ulovené mamuty lidé zpracovávali,“ uvedla vedoucí výzkumu Lenka Sedláčková. Archeologové nalezli pozůstatky nejméně tří osrstěných obrů a nástroje jejich lovců ze starší doby kamenné – z časů, kdy už tito předkové slonů vymírali.
Číhali na žíznivou zvěř
Místo nálezů není náhodné. Výzkumníci se domnívají, že zvířata se chodila napojit k nedaleké řece Svratce, kde na ně lovci číhali. „Díky starším výzkumům víme, že spolu s mamuty zde lidé lovili i další zvířata, například nosorožce, koně, soba nebo vlka,“ uvedla Sedláčková.
Pod hřbitovem hřbitov
Objevy výzkumníci našli na místě, kde kdysi stával starobrněnský hřbitov s kostelem svatého Václava. Pod ním byly pozůstatky středověkých domů, a ještě o vrstvu níž právě kosti mamutů. „V ní se pod našimi špachtlemi začaly objevovat zvířecí kosti. Jedna, druhá, vedle další. Odkryli jsme dvě mamutí lopatky, fragment stehenní kosti, neúplné sobí paroží, které bylo řezáno člověkem. Takový nález uprostřed města byl naprosto neuvěřitelný,“ popisovala momenty objevu Sedláčková.
Poslední lovci mamutů?
I když je naleziště v Brně o zhruba deset tisíc let mladší, než objevy ve zhruba 40 kilometrů dalekých světoznámých Věstonicích, Lenka Sedláčková doufá, že by se Brno mohlo proslavit jako osada lovců posledních mamutů. „Kde ve světě mají přímo v centru města tak rozsáhlé sídliště z doby kamenné?“ ptá se řečnicky a sama si odpovídá „Přeci v Brně-Štýřicích.“