Jak to měly dělat ženy v posteli za socialismu? Orgasmus podle soudruhů
Orgasmu ženy nejlépe dosáhnou v rovnocenném a láskyplném manželství. I tohle radili českoslovenští sexuologové v 50. letech minulého století. Odborníci za normalizace zase doporučovali ženám podřízenou roli. Proč tomu tak bylo a měly socialistické ženy spokojenější sexuální život?
Obsáhlý výzkum o spokojenosti manželek se sexem vyšel na začátku 50. let. „Sexuologové zjistili, že ženy, které nemají orgasmus, zároveň nemají spokojené manželství, nemilují své manžele a nejsou jimi milovány,“ uvedla Kateřina Lišková (48) z Historického ústavu Akademie věd ČR. Recept na častější vyvrcholení byl jednoduchý - láskyplný a respektující vztah. „V takovém rovnocenném a milujícím svazku bylo podle sexuologů možné mít dobrý a uspokojivý sex, při kterém ženy zažívají orgasmy,“ vysvětlila ještě Kateřina Lišková.
Uspokojení z podřízenosti
Po příjezdu sovětských tanků v roce 1968 se normalizace podepsala i na radách odborníků. „Názory sexuologů se radikálně proměnily a v 70. letech doporučovali párům, aby měly vztah hierarchický, kde muži a ženy budou mít tradiční vlastnosti i role,“ popisuje také ve své publikaci Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu. Mužům tak znovu naordinovali nadřazenost vůči manželkám. „Dokonce říkali, že když ženy nebudou v tom podřazeném, submisivním postavení, tak budou sexuálně neuspokojené,“ dodala Kateřina Lišková.
Doc. Kateřina Lišková, Ph.D.
Česká socioložka pracuje v Historickém ústavu Akademie věd ČR, působila mj. na Technické univerzitě v Berlíně či Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Věnuje se tématům genderu, sexuality a expertizy.
Měly německé komunistky lepší sex?
Po pádu Berlínské zdi vyšel v roce 1990 obsáhlý výzkum, který srovnával kvalitu sexuálního života žen z východního a západního Německa. Podle výsledků zažívaly ženy z exkomunistické části orgasmy dvakrát častěji než jejich západní sousedky. Odborníci to vysvětlují tím, že zatímco na Západě ženy po druhé světové válce zůstávaly v domácnosti, ve východním bloku pracovaly, což je zčásti vymanilo z tradičních rolí. Díky tomu byly v sexu iniciativnější a častěji dosáhly vyvrcholení.
Pánové, pomáhejte, manželka to ocení
• Sexuolog Barták v 50. letech popsal, že »sex mimo manželství je dehumanizující, ponižující a nebezpečný«.
• První normalizační příručka nazvaná Mladé manželství vyšla v nákladu 150 tisíc kusů a vyprodala se během měsíce. K popularitě přispěl i bohatá fotografická příloha.
• Popisovala např. pravidla milostné předehry, kdy by dvojice měla »zajít do divadla, na procházku nebo do tančírny«, Protože pak… »zostřují se jim smysly, mají lepší čich a přitahuje je vůně partnera a jejich zrak se zaměří na partnerův obličej«.
• Podle sexuologa Nedomy rostla schopnost dosáhnout orgasmu se vzděláním ženy, protože »vzdělané ženy mají lepší předpoklady k sociokulturní adaptaci«.
• A sexuolog Konečný ve své práci odrazoval od »poživačného experimentování s technikami styku«. Ostatně většina odborníků tehdy varovala před myšlenkou, že ke kvalitnějšímu sexu může dovést změna a pilování techniky v sexu.
• A jasno měla sexuoložka Knoblochová, která trvala na tom, že »se muži musejí podílet na domácích pracích a péči o děti a to pak může přinést ženě orgasmus«. Měly rozvíjet své kariéry a ne se izolovat v domácnostech.
Trénink sexu přímo v ordinaci
Výzkumy schopností žen dosáhnout vyvrcholení se v 50. letech zkoumaly v lázních a v 70. letech v psychiatrických léčebnách. To pochopitelně budilo nedůvěru a vědci zkoumali, zda je orgasmus podmínkou početí a zda není zbyteční se tím zabývat. „V 60. letech se kolem sexuality rozvinula celá terapeutická kultura a sexuologové a sexuoložky hovořili v celostátním rozhlase v mnoha pořadech,“ píše docentka Lišková. Relace byly oblíbené a manželské páry dostávaly možnost výcviku v sexuálních technikách přímo ordinacích či poradnách.
Manželé si vedli deníky a účastnili se skupinových sezení. Sex se stával věcí veřejnou. „V Kroměříži v léčebně nechal doktor Kratochvíl přestavět v zahradě malý domek a vybavil jej zvukovou izolací.“ V roce 1978 bylo do psychiatrické léčebny přijato sedmdesát párů na dvoutýdenní terapii s celkovou úspěšností 83 % u mužů a 70 % u žen. Pánové se zbavovali potíží s erekcí a předčasnou ejakulací a ženy dosahovaly orgasmů.
Pětina žen hlásí problémy s orgasmy
Vyvrcholením a spokojeností se sexem se zabýval i nejnovější tuzemský výzkum CZECHSEX. V něm 21,3 % žen uvedlo, že měly v posledním roce potíže dosáhnout orgasmu.