Tohle je Žižka! Z kusu lebky dotvořili podobu husitského vojevůdce
Zemřel před 600 lety, ale teprve nyní se mu můžeme podívat do tváře. Digitální podobu Jana Žižky z Trocnova vytvořil mezinárodní tým vědců na základě čáslavské kalvy, tedy části lebky slavného husitského vojevůdce.
Podle geoinformatika Jiřího Šindeláře (na snímku), který s kolegy vtiskl podobu například sv. Ludmile, rekonstruovali odborníci Žižkův obličej metodou tzv. aproximace. Díky ní dokážou z kusu lebky vypočítat chybějící části. „Tato metoda vznikla při vytváření podoby sv. Ludmily. Je založena na statistické analýze tomografických skenů živých lidí a digitálních modelů lebek z archeologických výzkumů po světě. Dnes už se využívá v kriminalistice i medicíně, pomáhá pacientům na operačních sálech asi ve dvaceti zemích,“ popsal pro Aha! Šindelář.
Jan Žižka – hrdina českých dějin, nebo náboženský fanatik?
Na vytvoření obličeje Jana Žižky se kromě Čechů podíleli i experti z Brazílie a Itálie. Výsledná tvář je prezentována ve dvou variantách. „V prvním případě jde o plně objektivní vyobrazení podle forenzních vědeckých postupů bez drobných obličejových detailů, o nichž nic konkrétního nevíme. Proto je v šedém provedení, se zavřenýma očima a bez vlasů,“ poznamenal. Druhá varianta nabízí vojevůdce i s detaily, jako jsou vousy či účes. „Jde spíše o umělecký vklad, konzultovaný s antropology, archeology a historiky. O Žižkovi totiž neexistují žádné písemné informace o tom, jaké měl oči, délku vlasů či jaký byl přesný odstín jeho pleti,“ vysvětlil Jiří Šindelář.
Záhadný, tajemný, neznámý
O husitském hejtmanovi se toho, navzdory jeho stopě v dějinách, moc neví. Není ani stoprocentně potvrzené, že se narodil v dvorci u Trocnova. Ví se jen, že vítězil v bitvách, bojoval za svou víru a od obléhání hradu Rabí v červenci 1421 byl na obě oči slepý. Zemřel 11. října 1424 u Přibyslavi na nespecifikovanou nemoc. Podle historických zdrojů měl být pohřben v kostele Svatého Ducha v Hradci Králové, ovšem později jeho tělo převezli do Čáslavi.