Inflace mírně vzrostla: Co zdražilo a o kolik?
Zdražilo! Červencová data o inflaci již nepůsobí tolik optimisticky jako v minulých měsících. V průměru totiž služby a produkty v Česku meziročně zdražily o 2,2 %, navíc bylo o 0,7 % dráž než v červnu. S daty včera přišel Český statistický úřad. Jenže nemusí to být jen špatná zpráva.
Inflace zůstává vysoká hlavně u služeb. Třeba v pohostinství můžeme sledovat meziroční nárůst cen o 7,1 %. To ale není nic nového. Co však v minulých měsících tento nárůst provázelo, bylo prudké zlevňování potravin. Tomu teď zřejmě odzvonilo. „V meziročním srovnání jsou ceny potravin ve svém úhrnu nižší, ale zlevňování začíná docházet dech. Například cena mouky byla ještě v červnu nižší o 20,9 procenta, kdežto v červenci už sleva dosahovala pouze úrovně 15,4 procenta,“ napsal Aha! hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Mírné zdražování ale nemusí být podle něj jenom na škodu.
Růst mezd?
„Vzhledem ke zkrocené inflaci a nejnižší nezaměstnanosti ze všech zemí Evropské unie se nyní v České republice otvírá prostor pro dynamický růst reálných mezd. Ten může navyšovat spotřebu domácností a tím zásadně přispět k rychlejšímu růstu české ekonomiky,“ myslí si Křeček. Růst reálných mezd znamená situaci, kdy lidem nejenom přibývá peněz na výplatních páskách, ale tento nárůst převyšuje i inflaci, a tak si lidé mohou více koupit.
Zatímco minulý rok mzdy lidem rostly, vysoká inf lace způsobovala, že reálně chudli. To už letos nastat nemá. Křeček navíc připomíná, že 2,2% inflace je stále v tolerančním pásmu České národní banky, která si inflaci přeje udržovat kolem dvou procent. „To umožňuje opatrně snižovat úrokové sazby, což také podpoří její růst,“ dodal.
Silnější koruna
Další z »výhod« nárůstu inflace je posílení koruny. Ta včera reagovala právě na oznámení statistiků. Zatímco ještě minulou středu stálo jedno euro více než 25 korun a 40 haléřů, včera už se kurz držel o 20 haléřů níže a česká měna dál posilovala. Vedle zlevnění dovolených a zahraničních nákupů to podle oslovených ekonomů také zvyšuje pravděpodobnost snižování úrokových sazeb.