Největší folklórní akce v Česku aneb Chodské slavnosti: Domažlice voní koláči!
Třídenní Chodské slavnosti se nyní uskuteční v Domažlicích. S ní jsou neodmyslitelně spojeny tradiční koláče.
Sladká, omamná vůně se tak teď line z pekárny rodiny Vondroviců v Bořicích. Zdobí se ornamenty tzv. merhováním. „Zdobit koláče jsem začala, když mi bylo sedm. Motala jsem se kolem dospělých a dívala jsem se jim pod ruce. Když viděli, že mě to zajímá, připravili mi malý koláček a já si ho mohla po svém zdobit,“ řekla Lucie Vondrovicová (25). Babička Marie (72) měla radost, že to vnučku baví, začala se jí věnovat a řemeslnou dovednost jí předala. „Nejraději koláče zdobím vlnovkami a listy. Každá merhovačka má svůj vlastní styl. Může vytvořit stovku různých vzorů. Každý koláč je tak jiný, nestane se, že dva by byly stejné,“ uvedla Lucie.
Pečou dnem i nocí
Pekařky nachystají 9 tisíc laskomin. Aby vše stihli, začali péct už ve čtvrtek ve 3,30 ráno a skončí v sobotu v 16 hodin. „Vše je čerstvé, nic se nepeče do zásoby. Spotřebujeme 900 kg mouky, 2,3 tuny tvarohu, 670 kg cukru, 400 kg povidel, 250 kg máku a pět tisíc vajec. Jedna várka těsta je z 20 kg mouky a upeče se z ní 220 koláčů,“ uvedla Lenka Vondrovicová (47).
Chodské slavnosti
Jde o největší folklorní akci u nás. Původně šlo o církevní svátky konané na oslavu patrona Domažlic sv. Vavřince. Pouti se v roce 1939 zúčastnilo 120 tisíc lidí a stala se velkou manifestací proti německé okupaci. Po roce 1948 přestala být církevní forma žádoucí a teprve po roce 1989 se pouť a slavnosti opět spojily.