Historické výměny vězňů se Navalnyj nedožil: Německo pustilo Rusům vraha!
Diplomatická operace, která nemá v nejmodernějších dějinách obdoby. Rusko a Západ si v turecké Ankaře vyměnily nejvíce vězňů od konce studené války a podařilo se tak vysvobodit spoustu nespravedlivě odsouzených. Ale za jakou cenu?
Do výměny byly zapojeny také Bělorusko, Polsko, Slovinsko či Norsko. Ze spárů režimu Vladimira Putina (71) se ve čtvrtek dostalo 16 lidí, mezi nimi dopisovatel amerického deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich (32) či rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová (47), která před zatčením žila v Česku.
7 let za cenovky
Na svobodu se dostala také umělkyně Alexandra Skočilenková (33). Ta dostala sedm let natvrdo za výměnu několika cenovek v obchodě za hesla proti válce na Ukrajině. Dále pak ochránci práv a disidenti, kteří byli blízkými spolupracovníky v únoru zesnulého Alexeje Navalného (†47), a bývalý americký mariňák Paul Whelan (54).
Zabiják ze zoo
Jednání se táhla mnoho měsíců a zásadní úlohu v něm hráli naši západní sousedé. V Německu si totiž odpykával doživotní trest usvědčený vrah Vadim Krasikov (58), bez jehož propuštění odmítal Putin »omilostnit« výše zmíněného amerického zpravodaje. Berlín si však Krasikova dlouho »šetřil« jako protiváhu za vydání právě Alexeje Navalného. Po jeho tragické smrti však souhlasil s touto výměnou.
Špioni jsou doma
Kromě Krasikova se do rodné vlasti navrátilo dalších devět ruských občanů, všichni pro Putina vykonávali výzvědnou činnost. Diktátor je pak vítal na letišti jako ztracené syny. Celou akci komentoval z ruské strany pouze bývalý prezident Dmitrij Medveděv (58). „Zrádci mé vlasti by měli hnít a zemřít ve věznicích, ale pro Moskvu je užitečnější dostat své lidi domů,“ nechal se slyšet.