Největší justiční omyl v dějinách USA: 43 let věznili nevinnou! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Největší justiční omyl v dějinách USA: 43 let věznili nevinnou!

„Jsem nevinná a unavená,“ napsala Sandra v dopise po svém uvěznění.
„Jsem nevinná a unavená,“ napsala Sandra v dopise po svém uvěznění. (Foto ČTK/AP)

V roce 1980 byla brutálně zavražděna 31letá knihovnice z USA. Objevili ji v jejím bytě nahou, s rukama omotanýma telefonní šňůrou, uškrcenou punčochami a s nožem pod hlavou. Všude byla spousta krve. A brzy našli také vražedkyni... Za ohavný čin byla odsouzena tehdy 20letá Sandra Hemmeová a ve vězení sedí dodnes. Jenže po dlouhých 43 letech bylo zjištěno, že neprávem!

Sandra byla v den vraždy propuštěna z psychiatrického zařízení, z něhož se stopem dopravila do domu rodičů nedaleko místa masakru. Vyšetřovatelé by si jí však vůbec nevšimli, kdyby se Sandra pod vlivem léků neobjevila o několik dní později u své bývalé zdravotní sestry s nožem. Sice jí nijak neublížila, odmítala však odejít. A policii přišlo načasování vraždy a propuštění Sandry z blázince navýsost podezřelé.

Přiznej se, nebo...

Dívku tak odvezli a předvolali jako podezřelou k soudu. Ta, absolutně utlumená a zdrogovaná silnou medikací, ze sebe nebyla schopna vypravit více než nesouvislé jednoslabičné odpovědi. V tomto stavu pak byla usvědčena a postavena před volbu – buď se přizná a odsedí si doživotí, anebo nepřizná a vyfasuje trest smrti! Sandra tak vinu odkývala...

Kdo je vrah?

O čtyřicet let později se ovšem právníkům podařilo prokázat vinu Michaela Holmana, bývalého policisty. Řešení případu je dnes až směšně jasné. Holmanova dodávka byla prokazatelně spatřena na místě činu, ještě v den vraždy se pokusil použít kreditní kartu oběti a v jeho bytě poté byly nalezeny zlaté naušnice patřící právě zamordované knihovnici! Těmito informacemi disponovala policie právě už v roce 1980. Přihlédnuto k nim nebylo (policie přikryla policajta?) a k Sandřiným obhájcům se dostaly až nyní... A tak se žena v důchodovém věku (63) dostane konečně na svobodu. Jedná se o nejdéle neprávem vězněnou ženu v historii. V base ji nikdo nevystřídá, skutečný vrah Holman totiž v roce 2015 zemřel...

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.