Merkelová nekriticky vzpomíná: Na Putina, migranty i sovětskou okupaci
Na více než sedmi stech stránkách bývalá dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová (70) obhajuje svá rozhodnutí otevřít Německo uprchlíkům i ústupky vládci Kremlu Vladimiru Putinovi (72), přibližuje svůj vztah k Československu, kde studovala... Německá média si ale všímají, že to v memoárech se sebekritikou nijak nepřehání…
Tak například – svůj vřelý vztah k Rusku a jeho lídru Putinovi vysvětluje snahou docílit příznivých politických změn i levného plynu. Ruského prezidenta ve svých memoárech označuje za člověka, který na ni působil jako muž, jenž chce být až zoufale brán vážně. Byl „pořád ve střehu“, jen aby se k němu někdo nechoval špatně, vždy připravený na „mocenské hry“. Vysvětluje také, proč se v roce 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační vlna, rozhodla vpustit do své země statisíce uprchlíků z Afriky a dalších zemí.
Její rozhodnutí prý ovlivnily i události z roku 1989, kdy se na západoněmecké velvyslanectví v Praze uchýlili východoněmečtí uprchlíci žádající o možnost vycestovat na Západ. Merkelová, která stála v čele německé vlády 16 let, vzpomíná i na svá léta strávená v tehdejším Československu.
Líčí například, že v srpnu 1968 trávila s rodiči dovolenou v Peci pod Sněžkou a byla nadšena z nadějí, které pražské jaro lidem přineslo. Jenže pak přijely sovětské tanky, o okupaci se doslechla prý z rádia. „Dodnes mám před očima místo, na kterém v kuchyni rádio mé babičky stálo. Ránu do břicha, kterou mi tato zpráva zasadila, také dodnes cítím. Ve čtrnácti letech jsem zjistila, že je v životě jen málo horších věcí, než je zmařená naděje,“ dodala.