Pošlete si proud z chalupy do svého bytu aneb Elektrické sdílení
První krok k začátku komunitní energetiky je tu! Spustil se totiž registrační systém, do kterého se mohou přihlásit jak výrobci elektřiny, tak i lidé, kteří se ve své skupině budou o cennou energii dělit. Jaké to má výhody a dá se díky tomu ušetřit? Na to Aha! přináší odpovědi.
1) Kdo se může do sdílení energií zapojit?
Do komunitní energetiky se budou moci zapojit domácnosti, samosprávy a firmy, a to ve dvou režimech. Jednodušší režim tzv. aktivního zákazníka umožní sdílení elektřiny mezi až 11 předávacími místy – třeba mezi sousedy. Další možností jsou pak energetická společenství – typicky jde o velkovýrobce elektřiny, v nichž může být až 1000 předávacích míst na souvislém území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo v Praze.
2) Od 1. srpna se spustila registrace pro zájemce o sdílení elektřiny. Kdo se může přihlásit?
Registrace je prvním nutným krokem pro zákazníky, kteří mají zájem se zapojit do sdílení elektřiny. „To znamená, že nyní systém umožňuje aktivním zákazníkům, případně společenstvím, aby se přihlásili a začali využívat jimi vyrobenou elektřinu na dalších předávacích místech napříč územím České republiky,“ vysvětlil Aha! Petr Kusý, šéf Elektroenergetického datového centra (EDC). Jde o společnost, která vznikla právě za tímto účelem, a kde se budou soustřeďovat veškeré informace o výrobě, spotřebě na úrovni domácností i velkých firem, i tocích elektřiny. Na portálu Edc-cr.cz probíhají také samotné registrace do systému.
3) Když mám dům se solárními panely a chci elektřinu sdílet, můžu se registrovat už teď?
Podle Kusého není na co čekat. „Právě pro tyto případy jsme nyní celý systém připravovali. Typicky jde o dodávku elektřiny z chalupy do domu nebo do bytu třeba v Praze nebo v jiném městě,“ říká. A co ještě musím splnit? „Pro sdílení elektřiny je nutné mít průběhový nebo chcete-li chytrý elektroměr na všech odběrných místech. Jeho výměna je pro všechny zájemce o sdílení elektřiny ze zákona zdarma a provádí ji místně příslušný distributor,“ dodal Kusý.
4) Čím si pomůžu, když si pošlu do bytu v Praze elektřinu z fotovoltaiky nainstalované na chalupě?
Výhodou podle Alexandra Černého z Energetického regulačního úřadu je snížení spotřeby v pražském bytě, a tedy i nákladů. „Vždycky je lepší, když si to můžete udělat takhle sám sobě, než když to musíte dělat prostřednictvím trhu. Teď byste to musel udělat tak, že to nejdřív prodáte někomu, a pak si to od někoho koupíte, typicky obchodníka. Takhle to nemusí projít trhem,“ řekl Aha! Černý.
5) A jak na tom můžu vydělat jako odběratel bez možnosti výroby vlastní elektřiny?
„Zaleží, jakým způsobem se zapojíte. Asi si najdete někoho, kdo bude váš partner. Jak bude fungovat skupina těch lidí, jestli si tam budete mezi sebou za to něco platit, to už je potom na vás. To sdílení vám jen dává možnosti,“ dodal Černý. Podle něj by si měl každý potenciální účastník spočítat, zda se mu sdílení vyplatí.
6) Od druhé poloviny roku 2026 má dojít k rozšíření funkcí do dalších oblastí energetiky. Jak to bude vypadat v plném provozu?
Jedná se o tzv. akumulaci – možnost ukládat elektřinu, například u majitelů fotovoltaických elektráren vybavených bateriovým úložištěm. Dále pak tzv. flexibilitu – schopnost přizpůsobit svoji výrobu či spotřebu okamžitým potřebám celé sítě a v poslední řadě tzv. agregaci – možnost sdružit výrobce elektřiny a jejich služby do větších celků.