Hlodavci mají nový domov u Mostu: Sysli přijeli i ze Švédska

Odolický vrch na Mostecku se rozezněl neobvyklým pískotem. Na svahu kopce tam včera vypustili ochránci přírody na 70 mladých syslů. Mají tu zachránit populaci těchto hlodavců.
„Jsou tu sysli z českých zoo, jako je Hluboká nebo Na Hrádečku, a potom ze zahraničí, konkrétně z Německa, Švédska a letos prvně i ze Švýcarska,“ upřesnila Lenka Čolobentičová z Agentury ochrany přírody a krajiny. Kopec u Odolic vybrali ochránci záměrně, právě tady se totiž v minulosti syslům dobře dařilo. „Tuto lokalitu jsme zakládali už loni, kdy jsme zde vypustili 40 syslů, zůstalo jich zde nějakých patnáct. Při každé takové akci se počítá se ztrátami,“ vysvětlil spoluzakladatel českého programu na záchranu syslů Jan Matějů. Nezbývá než doufat, že tentokrát se hlodavci ubrání přirozeným predátorům a na kopci se zabydlí.
Do klece i do země
Sysly vypustili ochránci do připravených klecí vybavené senem. Každá je určena pro 20. „Jsou zde tři klece, které se přiklopí, aby zvířata nenapadli dravci. Sysli se sami dokážou prohrabat pryč,“ ujistil Jan Matějů. Kolem deseti pak skončilo ve vrtaných norách, které ochránci ucpali PET lahvemi.
Zdařilá záchrana
Program na záchranu syslů odstartoval v roce 2007. Za tu dobu se podařilo zvýšit počty na dvojnásobek. „Nyní je to kolem 6000 syslů na 40 lokalitách v České republice,“ upřesnila Lenka Čolobentičová. Letos už je vypustili na jižní Moravě v Božicích a ve čtvrtek se chystají na letiště ve Strakonicích.
Kam zmizeli
Syslům se u nás dařilo velmi dobře, v 50. letech minulého století byl dokonce přemnoženým polním škůdcem. Pak ale zmizela malá políčka, meze a pastviny, čímž přišli o přirozené prostředí a začali vymírat. Dnes jsou ohroženým druhem, jehož záchrana stojí stovky tisíc korun ročně.