Žabí láska až za hrob: Carevně krásně zpívají | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Žabí láska až za hrob: Carevně krásně zpívají

Žabí láska trvá maximálně několik dní a především nocí.
Žabí láska trvá maximálně několik dní a především nocí. (Foto Jaroslava Šubiková)

Milostné rodeo skokanů zelených je možné už z dálky zaslechnout u zahradního jezírka v Dolní Cerekvi na Vysočině. Soupeření nápadníků ale může skončit pro nevěstu tragicky.

Žabí láska je někdy až za hrob. O žabku carevnu usiluje více samců, což se jí může stát osudné. Je větší, a tak se k ní klidně přichytí více zájemců o páření. „Jak spolu zápasí, mohou ji vahou ponořit pod hladinu. Protože žáby dýchají plícemi, pokud se po chvíli nenadechne, může utonout,“ vysvětluje zooložka Romana Anděrová.

Mají strategii

Žabí samičky se nápadníků, kteří se jich pevně chytí, nedokážou zbavit útěkem či kousnutím. Mají ale jiné strategie. Aby ženichové ztratili zájem, předstírají například, že jsou mrtvé nebo vydávají samčí skřeky.

Pomáhá jim vlastní váha

Při oplodňování, které neprobíhá v těle samičky, se žabák přichytí nohama na zádech partnerky. Ta pod jeho vahou vypuzuje vajíčka, na která samec vypouští sperma. 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.