Tady stálo 191 domů! Vzkřísili poslední stavbu ze zaniklého Sauersacku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Tady stálo 191 domů! Vzkřísili poslední stavbu ze zaniklého Sauersacku

Petr Holeček koupil objekt se svým kamarádem Michalem před šesti lety. Oba obnova stála mnoho sil.
Petr Holeček koupil objekt se svým kamarádem Michalem před šesti lety. Oba obnova stála mnoho sil. (Foto Aha! – K. Moravcová, P. Holeček)

Šest let. Přesně tak dlouho trvalo dvěma kamarádům Petrovi Holečkovi (59) a Michalu Kratochvílovi (62), než se jim podařilo dokonat záchranu jediného a posledního domu ze zaniklé obce Sauersack u Přebuze na Sokolovsku, která čítala 191 stavení.

Budovu bývalé pošty zakoupili nadšenci v roce 2018. Místo s jedinečnou atmosférou velmi dobře znali. „Na Přebuzi mám chalupu více než deset let. V práci jsem cítil vyhoření, dal jsem výpověď a začal s kamarádem Michalem vymýšlet projekt naší Poštovny,“ říká pan Petr.

Místo muzea pivo

Jejich plány měly jasné obrysy. Ty jim ale brzy úřední šiml překazil. „Chtěli jsme tu mít muzeum a místo, kde by se setkávali Němci, kteří tu kdysi žili. Jenže jsme z německé strany nezískali potřebný grant a podporu. Udělali jsme tak z toho výletní místo, kde si může dát každý pocestný dobré pivo a něco na zub,“ dodává spolumajitel. I tak není Poštovna jen obyčejnou hospůdkou. Konalo se tu setkání starostů obcí z Kraslicka a Sokolovska. „Jedním z prvních návštěvníků byl dokonce kardinál Duka a slavit tu chce narozeniny paní Fastnerová, která se v tomto domě v roce 1939 narodila,“ dodává spokojeně Petr.

V hraničním pásmu...

Rolava, německy Sauersack, se nachází v Krušných horách asi 1,5 kilometru severně od nejmenšího města v ČR Přebuzi. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654. Nechyběly tu škola, hospoda ani pošta. Po druhé světové válce tu stálo 191 domů, ve kterých žili převážně Němci. Zánik Sauersacku způsobilo jeho vylidnění po odsunu německého obyvatelstva a začlenění do hraničního pásma v roce 1951.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.