Z Vietnamu si Petr přivezl parazita: Motolici mu léčí v Motole | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Z Vietnamu si Petr přivezl parazita: Motolici mu léčí v Motole

Parazit napadá zejména žlučovody.
Parazit napadá zejména žlučovody. (Foto ara)

Zřejmě první případ jaterní motolice v Česku zaznamenali lékaři motolské nemocnice v Praze. Parazitem se nakazil Petr, který čtyři měsíce cestoval po Vietnamu. Teď čeká na lék.

Zdravotní potíže měl Petr už na cestách. „Asi poslední měsíc jsem pociťoval nevolnost. Nevěděl jsem, jestli je to z tepla,“ řekl pro irozhlas.cz cestovatel s tím, že pil jen balenou vodu. „Jedinou tamní vodu, kterou jsem do sebe mohl dostat, byla asi v podobě ledu v pití,“ přemítá. Starají se o něj na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol, musí si počkat na lék, který sem vezou ze zahraničí.

Exotický parazit není nakažlivý

Pacient se motolicí nakazí tím, že pozře kontaminované rostliny nebo vodu. V Evropě se tato nemoc nevyskytuje. Lékaři na ni ale myslí v případě, že se cestovatel vrací z exotických destinací. Parazit napadá játra a žlučovody. Projeví se horečkami až 42 °C, žloutenkou a bolestmi břicha.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.