Méně bolestná tečka za rozpady manželství: Konec zdlouhavých rozvodů? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. července 2024

Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš

Méně bolestná tečka za rozpady manželství: Konec zdlouhavých rozvodů?

ilustrační foto
ilustrační foto (profimedia)

Jednodušší a kratší rozvody včera měla posvětit vláda. Ukončení manželství a s tím spojená úprava péče o děti by tak nemusely být tolik složité a bolestné. Alespoň úředně. Návrh má mimo jiné zrušit požadavek na zjišťování příčin rozvratu svazku.

Dlouhá a vleklá rozvodová řízení a tahanice se od roku 2025 snad stanou minulostí. Podle připravované novely občanského zákoníku by už manželé neměli potupně vysvětlovat příčiny rozpadu vztahu. Zda nedošlo ještě k nějakým dílčím změnám, však nebylo do uzávěrky tohoto vydání jasné.

Nižší soudní poplatky

Řízení o opatrovnictví dětí se má sloučit do jednoho i v případě více potomků, a navíc se opět propojí přímo s rozvodovým řízením, jako tomu bylo v minulosti. Rozvádějící se dvojice by pak mohly motivovat ke smírnému řešení i nižší soudní poplatky. Novela musí ještě projít Poslaneckou sněmovnou, platit by měla od ledna příštího roku.

55 dnů

Podle statistik ministerstva spravedlnosti trval v roce 2022 proces rozvodu manželství v průměru 55 dnů. Ovšem pouze v případě, že soud nemusel řešit budoucnost nezletilých dětí. Pokud bylo nutné opatrovnické řízení, prodloužil se úřední rozpad rodiny zhruba na 120 dnů. Bohužel, pokud se manželé neuměli shodnout v tom, jak bude po rozvodu vypadat péče o jejich děti a opakovaně se odvolávali, proces rozvodu se táhl i řadu let.

VÍCE CHTĚJÍ KONEC ŽENY

Návrh na rozvod podávají v Česku dvakrát častěji manželky než manželé. Ve dvou třetinách případů se oba partneři na ukončení svazku dohodnou. Podle Českého statistického úřadu průměrné manželství trvá 13,5 roku. Úhrnná rozvodovost v roce 2022 činila 38 procent. V Česku se nyní rozpadají zhruba dvě pětiny svazků. Přitom v minulém desetiletí to byla až polovina.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.