Na Vysočině spočívají ostatky až osmi tisíc lidí v pyramidách | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Na Vysočině spočívají ostatky až osmi tisíc lidí v pyramidách

V Nížkově na Vysočině spočívají ostatky až osmi tisíc lidí v pyramidách
V Nížkově na Vysočině spočívají ostatky až osmi tisíc lidí v pyramidách (Foto pro Aha! – Roman Šulc, korunavysociny.cz)

V bitevním poli stáli každý pod jiným praporem proti sobě. Vojáci francouzští, císařští, ale i Sasové, Prusové, Bavorové. Sešli se až v unikátní kostnici v Nížkově na Vysočině, kde jejich ostatky do pyramid poskládal slepý mládenec.

Jednu z významných sbírek kostí najdeme u Žďáru nad Sázavou v obci Nížkov, patří ke kostelu sv. Mikuláše. „Jednu duši a jednu věčnost máš, tu-li jednou ztratíš, ztratíš všechno na vždycky,“ je psáno na zdi kostnice vybudované v letech 1708 až 1709 díky polenskému děkanovi Janu Haberlandtovi, někdejšímu správci nížkovské farnosti.

Podstatná část trochu strašidelných relikvií patřila mužům, kteří se svými pluky za tereziánských válek a dalších krvavých střetů působili v okolí. „Zranění byli převáženi do lazaretů, odkud se šířily infekční choroby. Mrtvých přibývalo a prostory hřbitova nestačily. Začalo se pohřbívat i na polích, v podzemních chodbách a šachtách,“ popsala Aha! Linda Vojancová historii ostatků, jež končily v kostnici. Také kronikáři zapsali, že cesty byly lemovány stovkami mrtvol. Vědci pak rozkryli, že stáří uložených pozůstatků sahá až do středověku a počátku novověku, tedy 12. až 16. století.

Lákadlem je třeba lebka s jizvou, již nejspíš způsobil zásah mečem.

Tajemné místo obestírá několik pověstí. Říká se třeba, že do hranic ostatky složil slepý mládenec. Další se váže k lebce se sečnou ránou. Zranění prý voják přežil, podlehl ale smrtelné nemoci. Jeho lebka je dnes vyhlazená od doteků – lidé věří, že její pohlazení přináší štěstí.

Co, kde, kdy

❖ Kostnice v Nížkově
❖ Nížkov 10, v okrese Žďár nad Sázavou
❖ červen až září, sobota 14.00 až 17.00, neděle a státní svátky 14.00 až 17.00 hodin. V uvedený čas lze zpravidla navštívit také přilehlý farní kostel sv. Mikuláše.

Víte, že...

...dospělá lidská kostra je složena z 206 kostí, děti se ale rodí s více než 300 kostmi? Ty, které původně tvoří chrupavky, během několika let mineralizují, některé další se spojují dohromady!Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.