Dřevořezby českých králů! Výtvarnice Jarmila (72): Rekordní dílo za 27 let | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Dřevořezby českých králů! Výtvarnice Jarmila (72): Rekordní dílo za 27 let

Eliška Rejčka byla česká i polská královna.
Eliška Rejčka byla česká i polská královna. (Foto Aha! – Jitka Pecharová, Agentura Dobrý den, archiv J. Haldové)

Trvalo to přes čtvrt století, ale výsledek stojí za to! Unikátní dílo dokončila Jarmila Haldová (72) ze Sedloňova v Orlických horách. Vytvořila 132 dřevořezeb všech českých králů i s jejich drahými polovičkami.

Do výroby panovníků, kteří se vystřídali na českém trůnu od roku 885, se výtvarnice a řezbářka pustila v roce 1997. Prvním byl Bořivoj, zakladatel dynastie Přemyslovců, posledním Karel I. Habsburský s manželkou Zitou. Touto dvojicí umělkyně kolekci uzavřela, došli jí totiž králové, dál by museli následovat leda prezidenti. „Bylo to o velké výdrži, odhodlání a silné vůli. Jsem ráda, že se to podařilo,“ říká šťastně Jarmila, jejíž počin je tak pozoruhodný, že si vysloužil zápis do České knihy rekordů Agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Objeví se v jejím novém vydání na podzim tohoto roku. Postavy vyřezala umělkyně do desek z lípy, která je lehká a měkká, takže se s ní dobře pracuje. Reliéfy pak vymalovala. Před vyřezáváním však věnovala hodně času studování života a povahy panovníků. To, čím se vyznačovali, pak s dávkou hravosti a vtipu zakomponovala do díla. „Po této stránce se obtížně dělalo 9. a 10. století, z toho období se nedochovalo tolik informací,“ přiznala.

Obdiv i lítost

„Když jsem na těch postavách pracovala, tak jsem si každou svým způsobem oblíbila. Nacházela jsem k nim obdiv a sympatie, u některých to však byla i lítost vzhledem k jejich osudu, když například zemřeli příliš mladí,“ poznamenala autorka reliéfních obrazů.

Putující výstava

Kolekce panovníků byla ještě před pár dny vystavena v obci Sedloňov, dnes už ji ale najdete v Dobrušce. Soubor je vystaven v sále Společenského centra Kino 70, kde si jej můžete prohlédnout až do 28.července. Na podzim se dílo má přesunout do výstavních prostor v Novém Městě nad Metují.

Víte, že...

...českým rekordmanem se stal letos i manžel Jarmily Haldové Josef? Vyrobil betlém s největším počtem kolorovaných dřevěných figur (celkem 1909).Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.