Obžaloba o tragickém požáru ústavu ve Vejprtech s devíti mrtvými: Ředitel to neřešil | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Obžaloba o tragickém požáru ústavu ve Vejprtech s devíti mrtvými: Ředitel to neřešil

Hořelo tu víckrát...
Hořelo tu víckrát... (ČTK/Libor Zavoral, ara)

Dalo se mu zabránit! Šokující zjištění přinesl soud s Viktorem K., ředitelem ústavu Kavkaz ve Vejprtech. Podle obžaloby mohl požáru, při kterém před čtyřmi lety uhořelo devět chovanců, zamezit...

V domově totiž hořelo už dvakrát pár měsíců před tragédií. Nikdo to ale neřešil. „Neplnil řádně své povinnosti ředitele a neoznámil dva požáry založené neznámým pachatelem v květnu a říjnu 2019,“ uvedl v obžalobě státní zástupce. Šéf ústavu se u chomutovského soudu včera hájil tím, že o nich netušil. „Dozvěděl jsem se o tom až později,“ vypověděl.

Navíc prý v domově nebyl protipožární systém. „Příjmy byly malé, žilo se z ruky do úst. V té době bylo mým hlavním zájmem, abychom fungovali, aby splachovaly záchody a nezatékalo. Co se stalo, je mi líto, ale stalo se to proto, že se ucho utrhlo,“ popisoval tristní stav ústavu ředitel.

Požár založil 19. ledna 2020 brzy ráno jeden z chovanců ve společenské místnosti v 1. patře. Ohroženo bylo 34 klientů a jeden vychovatel, který zavolal pomoc. Osm lidí zemřelo uvnitř budovy, jeden podlehl zraněním v nemocnici. Žhář byl nepříčetný a jeho stíhání policie zastavila. Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí ale řediteli až deset let vězení.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.