Neidentifikovaná šelma na Jablunkovsku: Odnesl slepice šakal? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Neidentifikovaná šelma na Jablunkovsku: Odnesl slepice šakal?

Šakal se v české přírodě pomalu zabydluje. Je nenápadný a žije velmi skrytě.
Šakal se v české přírodě pomalu zabydluje. Je nenápadný a žije velmi skrytě. (Foto Aha! – Jana Gartnerová, Profimedia.cz, ara)

Hluk na dvorku domu pod horou Gírová na Jablunkovsku překvapil před pár dny hospodáře Jozefa Durstina. Prchajícího predátora zahlédl, liška to však prý nebyla. Lovil tam šakal?

„Dlouhé nohy, barva spíše šedočerná než rezavá, takhle liška nevypadá,“ zlobil se muž na podivného tvora, který ho připravil o čtyři slepice. „Pak jsem se od myslivců dozvěděl, že zloděj, který u mě úřadoval, by mohl být klidně šakal,“ podotkl hospodář. Přestože se u nás tato psovitá šelma vyskytuje už zhruba od roku 2004, většina lidí o ní ještě neslyšela.

Jozef není jediný, koho v oblasti překvapila. „Nemohla jsem spát, tak jsem si ve tři ráno sedla na terasu a najednou přes trávník před domem utíkalo něco jako menší vlk. Liška to určitě nebyla,“ líčila paní Simona, která bydlí v Návsí na samotě, pár kilometrů od Gírové. To, že by mohlo jít o šakala, ji ani ve snu nenapadlo. „Máme tady vlky, medvědy, rysy a teď toto. Co k nám doputuje dalšího?“ ptala se žena.

Podle hospodáře Mysliveckého spolku Gírová Kamila Turka se opravdu na našem území šakal pomalu zabydluje. „Za jeho šíření může změna klimatu. Než s liškou, spíše by si ho lidé mohli plést s mladým vlkem. Ale obecně s touto šelmou není problém, mnohem horší škody nám v lesích dělají psíci mývalovití nebo mývalové severní,“ uvedl Turek.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.