Bacha na advokáty! Z úschovy ukradli 157 milionů korun | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Bacha na advokáty! Z úschovy ukradli 157 milionů korun

Bývalý příslušník StB Josef Nevečeřal.
Bývalý příslušník StB Josef Nevečeřal. (Foto ara)

Celkem 157 milionů zpronevěřili pražský advokát Jaroslav Filip s někdejším příslušníkem StB Josefem Nevečeřalem. Prodávali nemovitosti, které nebyly na prodej. Peníze z úschov pak mizely.

„Faktická škoda je 66 milionů. To jsou peníze, které klientům stíhané dvojice zmizely z advokátní úschovy. Zbylá část škody je ve formě pokusu,“ popsal Aha! policejní mluvčí Jan Daněk. Advokát byl podle jeho manželky pod obrovským tlakem. „Protože je psychiatricky léčen... Tak vzhledem k tomu, že Nevečeřal je bývalým příslušníkem StB, tak si to asi umíte představit,“ řekla pro Radiožurnál. Josef Nevečeřal strávil službou pro StB na různých postech 23 let. Dokonce absolvoval Vysokou školu KGB v Moskvě. V roce 2018 měl jít za podvod na dva roky do vězení, u odvolacího soudu dostal podmínku.

Klienty obírali i další

S cizími penězi čachrovaly také pražská advokátka Hana S. a koncipientka Pavla M. S financemi měl neoprávněně nakládat od předloňského července do loňského září. Přijít si měly na bezmála 153 milionů. Oběma podvodnicím hrozí až deset let vězení.

Změní zákon?

Česká advokátní komora jedná o návrzích legislativních opatření, které mají vést ke zvýšení bezpečnosti úchov a obnovení důvěry veřejnosti. Snaží se, aby se návrhy staly součástí novely zákona o advokacii, která nyní čeká na druhé čtení ve Sněmovně.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.