První odchov v Evropě po desítkách let: Takhle se ježí české hyenky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

První odchov v Evropě po desítkách let: Takhle se ježí české hyenky

Hyenky už se prohánějí venku a ježí své hřívičky.
Hyenky už se prohánějí venku a ježí své hřívičky. (Foto pro Aha! – Helena Hubáčková, Dominika Stempa)

Je jim teprve sedm týdnů, ale už se trio mláďat hyenky hřivnaté vydává k radosti návštěvníků Safari Parku ve Dvoře Králové na venkovní procházky. Jde o první odchov u nás i první v Evropě po desítkách let.

„Nejvíc aktivní jsou velmi brzy ráno, krátce po začátku otevírací doby se vrací do boxů, kde usnou. Další šance pozorovat je nastává zhruba mezi druhou a čtvrtou odpoledne,“ doporučuje zooložka Gabriela Linhart. Zajímavé je sledovat, jak trojčata již teď dělají čest svému jménu a svou hřívičku ježí při soustředění či vzrušení ostošest. Už také zkoumají různé druhy hmyzu. „Šťouchají do něj čumákem, očichávají jej a zkusmo ho berou do tlamy,“ popsala zooložka.

Nejmenší...

Hyenka hřivnatá je šelma z polopouštních a pouštních oblastí Afriky. Je nejmenší ze 4 druhů hyen a odlišuje se nejen vzhledem, ale i způsobem života. Živí se takřka výhradně termity a hmyzem, k čemuž má i uzpůsobený chrup, jenž je korálkovitý a slouží k snadnému drcení hmyzu. Má dlouhý jazyk a lepkavé sliny. V lidské péči se dožívají i 15 let a váží až 14 kilo.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.