Kraj o zubařích ve Frýdku-Místku: Pacienti jako rukojmí

„Vydírat se nenecháme, zubní pohotovost ve Frýdku-Místku nepodpoříme,“ vzkázal Moravskoslezský kraj. Tamní zubaři si řekli o nekřesťanské peníze.
„Rozumíme snaze města zajistit zubní pohotovost, proto jsme se zubaři jednali. Bez skrupulí si řekli o trojnásobnou sazbu než v Ostravě, Bruntále, Krnově, Třinci, Karviné, Havířově a Opavě. Pacienty si berou za rukojmí a nerozpakují se požadovat i tři a půl tisíce Kč na hodinu,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Gebauer. Město o zachování pohotovosti stojí, a proto sáhlo do rozpočtu a doufá, že za dva miliony nějaké stomatology ochotné sloužit o víkendech a svátcích najde. Hejtmanství se podle Gebauera tomuto způsobu diví. „Místní to mají do Ostravy autem 20 minut a do Třince přes čtvrt hodiny,“ dodal a připomněl, že i soukromí zubaři mají ze zákona povinnost podílet se na zajištění zubní pohotovosti.
Vzdělání jim platili všichni
„Zubní lékaři, kterým daňoví poplatníci zaplatili vzdělání, by jim to měli povinně vracet. Třeba tím, že odpracují určitý čas ve veřejném sektoru, nikoliv jen za hotové,“ řekl před časem směrem k zubařům senátor Ondřej Feber.
Jiná cesta není
„Dva miliony korun na rok uvolníme zubařům, kteří u nás zřídí pohotovost,“ sdělil primátor Frýdku-Místku Petr Korč. „Nejde o systémové řešení, ale v současné době jiné možnosti nejsou,“ dodal. Ani jeden ze zubařů, které Aha! oslovilo, nechtěl situaci komentovat nebo vysvětlit.