Zdravotní rádce Aha! Zázrak jménem kombucha | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Zdravotní rádce Aha! Zázrak jménem kombucha

Kombucha
Kombucha (iStock)

Možná ji znáte, třeba už jste o ní jen slyšeli. Řeč je nápoji zvaném kombucha. Je to lahodný a zároveň tělu prospěšný nápoj, jehož tradice je stará zhruba dva tisíce let. Kombucha vzniká fermentací nejčastěji černého či zeleného čaje, nebo jejich kombinací. Možné je ale použít i jiný druh čaje. Jak tedy poznat kvalitní nápoj a proč ho pít?

1. Má mnoho probiotických kultur

Jedním z hlavních důvodů, proč je kombucha oblíbená, je vysoké obsah probiotik. Ta napomáhají správné funkci střev a mají pozitivní vliv na trávení. „Obsahu těchto kultur se ale může v různých produktech výrazně lišit, proto je třeba vybírat kvalitní výrobce a ověřit si uvedenou probiotickou dávku na etiketě produktu,“ popisuje Alexandros Samaras z F. H. Prager s tím, že ideální je dávka 10 milionů ve 100 ml.

2. Méně cukru

Kombucha obsahuje díky svému výrobnímu postupu výrazně méně cukru než ochucené limonády a přitom její chuť zůstává jemná a lahodná. A to je také jeden z důvodů, proč ji zařadit do pitného režimu.

3. Obsahuje antoxidanty

Antioxidanty mají schopnost neutralizovat škodlivé volné radikály a jsou účinnou prevencí proti mnoha onemocněním.

4. Pozor na octovou kyselinu

Při nákupu vybírejte takový produkt, který má vyšší množství kyseliny mléčné. Pokud bude kombucha obsahovat naopak víc kyseliny octové, může to negativně ovlivnit její chuť.

5. Základ pro další nápoje

Kombucha se dá také kombinovat s ovocnými šťávami či sirupy, připravuje se i s kávou. Může sloužit jako základ alkoholických míchaných koktejlů, skvěle chutná s vodkou a limetkovou šťávou či s bílým rumem, limetkou a mátou.

6. Čas na kombuchu? Kdykoli

Výhodou kombuchy je, že se dá pít po celý den. Ráno nastartuje trávení, po obědě zdravě doplní energii a večer může úplně nahradit alkoholické drinky, aniž by měl člověk pocit, že jakkoli strádá.

Vyrobte si sami

Tento skvělý nápoj si můžete vyrobit i sami z různých druhů čajů. Mnoho detailních návodů i videí s přesným technologickým postupem najdete na internetu.

Víte, že...

...kombucha se čte správně „kombuča“? Slovo »cha« v japonštině označuje čaj, který tvoří její základ.

Přečtěte si
blesik
20. 4. 2024 • 14:08

Kombucha mi velice chutná, přesto ji moje slinivka a slezina nepřijímají. Vyvolává ve mně ztrátu energie, chlad v celém těle. Ví někdo proč? Má někdo podobný problém?

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.