Chráněný ostravský Důl Michal zachovává tradice: Zachrání těžní věž? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Chráněný ostravský Důl Michal zachovává tradice: Zachrání těžní věž?

Vstupní brána je zdobená praporky.
Vstupní brána je zdobená praporky.  (Foto Aha! – Karel Janeček)

Doly jsou pro hornický Ostravsko-karvinský revír stejně významný symbol, jako pro celý národ třeba hrad Karlštejn. Jenže v oblasti jich stále ubývá. O to, aby i budoucí generace poznaly, jak život v regionu vypadal, se má postarat národní kulturní památka Důl Michal. Ale i ten nyní ohrožuje zub času.

Hornická tradice a s ní spojené stavby rychle mizí. Na Ostravsku funguje už jen poslední důl na těžbu černého uhlí ve Stonavě. Původní šachty v oblasti zasypávají a bourají pro region typické těžní věže. Alespoň jednu chce zachránit Národní památkový ústav. „Důl Michal v Ostravě je takovým ideálním místem pro zachování více než staleté tradici pro následující generace,“ sdělil správce dolu Vojtěch Polášek (34). „Je zde i komplex industriálních staveb v téměř nepozměněné podobě, a to s původním technického zázemí,“ popsal Polášek.

Jenže, do železných konstrukcí se zakusuje rez a celý objekt potřebuje nemalé investice na obnovu, aby vydržel i pro příští generace. Obavy panují i o těžní věž, která stojí na nepříliš stabilním poddolovaném území. Areál dolu je o to cennější, že jeho povrchová část byla zachována ve stavu, jakoby z něj horníci odešli včera. Lze si jej prohlédnout v jeho surové podobě při pravidelných prohlídkách. Prohlídkový okruh se věrně podobá cestě havíře do práce. „Lidé prochází místy, kudy havíř musel projít, od šatny až po důl, a věrně kopíruje historii,“ dodává správce dolu.

Založen 1843

V roce 1843 byly hloubeny první dvě jámy. Michálkovická jáma č. 3 byla v roce 1850 nazvána Michal podle báňského odborníka Michaela Layera. Důl se mezi lety 1913 – 1915 stal nejmodernějším dolem v Rakousko-Uhersku, zavedla se v něm elektřina a byl napojen na báňskou dráhu. Od roku 1946 nesl název Petr Cingr a po ukončení těžby v roce 1993 a vzniku Průmyslového muzea v areálu dolu se přešlo zpět k názvu Michal. 

Víte, že...

...bez piva to nešlo? „Dvě spláchnou uhelný prach z hrdla, dalších dvanáct doplní tekutiny, ze šichty se prostě šlo na pivo,“ říká správce dolu.

Důl Michal

Kde: Československé armády 95, Ostrava

Kdy: út až ne 9:00 až 15:00, o prázdninách do 17:00

Za kolik: 160 Kč, snížené vstupné 130 KčPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.