Bestiální vražda na Svitavsku: Oběť umučili a uvařili! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Bestiální vražda na Svitavsku: Oběť umučili a uvařili!

Dvojice obžalovaná z umučení uneseného muže.
Dvojice obžalovaná z umučení uneseného muže. (Foto Aha! – Jitka Pecharová)

Tresty 30 a 25 let navrhla včera státní zástupkyně u hradeckého krajského soudu za bestiální vraždu muže (†28) v Pohodlí na Svitavsku. Viní z ní Pavla J. (36) a Alexandra G. (31), kteří oběť umučili a mrtvolu uvařili. Oba ale nařčení z mordu odmítli.

„Usmrcení nebylo úmyslem obžalovaných,“ řekl před výslechem dvojice obhájce Pavla J., který přiznal jen omezování poškozeného na svobodě, ale odmítl, že by mu ubližoval. V době jeho úmrtí prý ani nebyl na místě činu. Spoluobžalovaný Alexandr G., se kterým se poznal, když oba seděli ve valdické věznici, mord také odmítl, ale při vyšetřování byl sdílnější a právě z jeho výpovědi vyšel popis skutku v žalobě. O Pavlu J. v ní hovořil jako o hlavním iniciátorovi a agresorovi, ze kterého měl strach.

Odplata za krádež

Podle žaloby dvojice muže zabila předloni v létě za to, že z bydliště Pavla J. v Pohodlí na Svitavsku, kde se scházelo několik lidí, ukradl marihuanu a 500 korun. Unesli ho, aby s ním tento prohřešek vyřídili. Muže naložili do auta a poté ho drželi a týrali nejprve ve sklepení domu známého v Lubné a poté v Pohodlí. Polonahého a svázaného jej bili a mučili různými nástroji, zejména strunovou sekačkou. Po pár dnech pak zjistili, že je mrtvý. „Ze znaleckých posudků vyplývá, že trpěl mučivými útrapami,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Zahlazovali stopy

Případ šokoval kriminalisty nejen surovostí při týrání, ale zejména způsobem likvidace mrtvoly. Právě Pavel J. měl navrhnout, že tělo muže uvaří. Aby zjistili, za jak dlouho se maso oddělí od kosti, ta na zkoušku nechali nejprve projít varem v hrnci v kuchyni useknutý kus nohy nad kotníkem. Poté mrtvolu přes noc vařili v kovovém sudu na dvoře domu. Tekutinu s tkáněmi pak rozlili po polích, kosti a osobní věci muže spálili. Dům uklidili, sklep vybílili a nástroje, s nimiž ho trýznili, odvezli do sběrných dvorů.

Pozůstalí chtějí miliony

Zatímco žalobkyně navrhla již v úvodu procesu pro oba muže výjimečné tresty, zmocněnec představil požadavky pozůstalých na odškodnění. Matce, sestře, babičce a otci zavražděného by měli obžalovaní zaplatit celkem šest milionů korun. Dnes by měl soud vyslechnout svědky v případu, další den znalce a na konci týdne jednání zřejmě odročí na květen, kdy by již měl vynést rozsudek.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.